Zadbać o oczy. Prof. Szaflik zachęca seniorów do badań przesiewowych
Wraz z wiekiem rośnie prawdopodobieństwo chorób oczu. W Polskim Radiu 24 przestrzegali o tym Michał Członkowski, koordynator kampanii "Twoje spojrzenie ma znaczenie. Niezależnie od wieku", i prof. Jacek Szaflik, lekarz okulista. Jedną z częściej występujących, ale i bardziej niebezpiecznych chorób jest jaskra. Problem ten może dotykać nawet milion Polaków.
2024-07-26, 21:30
Czterech na pięciu seniorów odczuwa codziennie dolegliwości związane ze wzrokiem, a co drugi (55 proc.) ma problemy wynikające z jego pogarszania się - wynika z badań.
Osoby starsze najczęściej skarżą się na niewyraźne widzenie i łzawienie, szczypanie i pieczenie oczu oraz suchość oczu - wyliczył w Polskim Radiu 24 Michał Członkowski, koordynator ogólnopolskiej kampanii "Twoje spojrzenie ma znaczenie. Niezależnie od wieku", przywołując badania przeprowadzone na potrzeby tej kampanii.
- Całą kampanią chcemy zwrócić uwagę pacjentów, że warto się badać, warto chodzić do okulisty i warto zwracać uwagę na narząd wzroku, aby jakość życia na wysokim poziomie pozostała jak najdłużej. Wzrok to bezpieczeństwo, jakość życia, długie funkcjonowanie w społeczeństwie - dodał.
Uwaga na jaskrę. Na tę chorobę cierpi nawet milion Polaków
- Częstość dolegliwości i chorób oczu wzrasta z wiekiem. Pierwszą kwestią, z jaką wszyscy się zmagamy, jest kwestia prezbiopii, czyli niedomagań akomodacyjnych do bliży, do czytania, która występuje już po 40 czy 50 roku życia - zaznaczył w Polskim Radiu 24 prof. Jacek Szaflik, lekarz okulista.
REKLAMA
Z każdą dekadą po 40 roku życia wzrasta także prawdopodobieństwa jaskry i zaćmy, dlatego największą grupą pacjentów gabinetów okulistycznych są seniorzy - wskazał. - Zadaniem medycyny i okulistyki jest pomóc tak, by progresja w wiek starszy odbywała się w sposób najzdrowszy i niewywołujący kłopotów z codziennym funkcjonowaniem - dodał.
Gość Polskiego Radia 24 zachęcił do częstych wizyt u okulisty. Zaznaczył, że wdrażany jest właśnie program badań przesiewowych wykrywających jaskrę. - To podstępna choroba, na którą cierpli blisko milion Polaków, z których połowa o tym nie wie. To niebezpieczna sytuacja, ponieważ nieleczona jaskra może prowadzić do całkowitej utraty wzroku, stąd niezwykła waga poddawania się badaniom okulistycznym - argumentował prof. Szaflik.
Więcej w nagraniu:
Posłuchaj
***
Audycja: Samo zdrowie
Prowadzący: Artur Wolski
Goście: Prof. Jacek Szaflik (lekarz okulista, wieloletni prezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego), Michał Członkowski (koordynator ogólnopolskiej kampanii "Twoje spojrzenie ma znaczenie. Niezależnie od wieku")
Data emisji: 26.07.2024
Godzina emisji: 19.33
Polskie Radio 24/ mbl
wmkor
REKLAMA
REKLAMA