Niezłomni czy realiści? "Staraliśmy się chłodno spojrzeć na historię antykomunistycznego podziemia"
Historia żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego to jeden z najżywiej dyskutowanych wątków powojennej Polski. Na chłodną, pozbawioną emocji, analizę ich działalności zdecydowali się historycy, prof. Rafał Wnuk i dr Sławomir Poleszak. Dr Poleszak tłumaczył w audycji "TurboHistoria", że po 30 latach pracy nad tym zagadnieniem nabiera się do niego dystansu.
2024-07-27, 08:30
Dr Sławomir Poleszak mówił, że podczas pracy nad książką "Niezłomni czy realiści? Polskie podziemie antykomunistyczne bez patosu" chcieli, aby była ona jak najbardziej zobiektywizowana, pozbawiona zbędnych przymiotników. - Chcieliśmy jak najbardziej chłodno spojrzeć na to zjawisko, z którym mieliśmy do czynienia w okresie powojennym. I to był nasz główny cel - wskazywał historyk.
Podkreślił, że istotne było, aby z jednej strony "nie być apologetą tego zjawiska, a z drugiej, żeby bez zbędnych powodów nie krytykować tego ruchu".
Chłodne spojrzenie na historię
Historyk zaznaczył, że wraz ze współautorem książki zajmuje się tym tematem od 30 lat. - Patrząc na siebie z perspektywy tego 30-lecia, na pewno jestem innym historykiem. Wtedy mój stosunek do tego zagadnienia był zdecydowanie bardziej emocjonalny - zaznaczył.
Jak mówił, zgłębianie przez lata tematu żołnierzy podziemia antykomunistycznego powoduje, że nabiera się dystansu i to chłodne spojrzenie jest możliwe. - Choć w czasie pisania tej książki wiele razy zwracaliśmy sobie wzajemnie uwagę, że może jednak nasze oceny są za daleko idące i należy je stonować - stwierdził.
REKLAMA
- Wielka wojna północna. Piotr Wielki rozgrywał Polskę wewnętrznymi konfliktami
- Rywka Tajtelbaum i gry polskiego podziemia. "Kogel-mogel polityki II wojny światowej"
- Nigdy nie pogodzili się z klęską wrześniową. Tak działali polscy komandosi podczas II wojny światowej
Działalność żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego miała zostać zdławiona tuż po wkroczeniu Armii Czerwonej na ziemie polskie. Poddawani nieustającym represjom, oskarżani przez aparat propagandy - nie poddali się. Ich cicha wojna trwała od 1944 do 1963 roku, kiedy to śmierć poniósł ostatni z walczących, Józef Franczak "Lalek".
Posłuchaj
Audycja: TurboHistoria
Prowadzący: Krzysztof Grzybowski
Gość: Dr Sławomir Poleszak (współautor książki "Niezłomni czy realiści? Polskie podziemie antykomunistyczne bez patosu")
Data emisji: 27.07.2024
Godzina emisji: 22.06
pkur
REKLAMA
wmkor
REKLAMA