Będą ułatwienia dla przedsiębiorców. Pakiet deregulacyjny od przyszłego roku
Transparentne, logiczne przepisy, krótsze kontrole, mniej formalności, mediatorzy w postępowaniach sądowych - to tylko niektóre z założeń pierwszego pakietu deregulacyjnego dla przedsiębiorców. Pracuje nad nim Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Sejm projektem ma zająć się jesienią - tak, by przepisy weszły w życie z początkiem 2025 roku.
2024-07-27, 21:10
- Chcemy doprowadzić do tego, aby Polska dołączyła do rodziny krajów europejskich, w których przedsiębiorcy mogą pozwolić sobie na zajmowanie się prowadzeniem działalności – tym, co potrafią robić najlepiej, a nie poświęcać sporą część czasu na radzenie sobie z gąszczem przepisów, często bardzo sprzecznych, z kontrolami, które czasem są wzięte z sufitu i narażają na koszty oraz na przestój – mówił w Sejmie Krzysztof Paszyk, minister rozwoju i technologii. - To nie są dobre warunki do prowadzenia działalności gospodarczej – dodał.
50 zmian na korzyść przedsiębiorców
Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu deregulacji prawa gospodarczego i administracyjnego oraz doskonalenia zasad opracowywania prawa gospodarczego to efekt prac powołanego w ministerstwie pełnomocnika ds. deregulacji i dialogu gospodarczego. Odbywają się one przy udziale środowiska przedsiębiorców i organizacji, które ich skupiają i obejmują zmiany w ok. 35 ustawach.
- Rośnie zdolność kredytowa Polaków. Sytuacja zaskoczyła analityków
- Coraz mniejsza rotacja na polskim rynku pracy
- Firmy z branży e-commerce chcą uregulowania w UE zasad działania platform sprzedażowych z Chin
Projekt zakłada około 50 zmian dla przedsiębiorców. Wśród propozycji znajdują się: skrócenie maksymalnego czasu kontroli mikroprzedsiębiorców z 12 do 6 dni, wprowadzenie obowiązku doręczenia przedsiębiorcy przed wszczęciem kontroli wstępnej listy informacji i dokumentów, które należy przedstawić inspekcji, czy elektronizacja postępowania przed Krajową Izbą Odwoławczą i wprowadzenie tzw. e-weksla.
REKLAMA
Nowa definicja rzemiosła
Ważnym elementem zmian ma być nowe podejście do rzemiosła i rzemieślników. - Doceniamy znaczenie rzemiosła. To bardzo ważna część rzeczywistości gospodarczej, niedoceniana przez wiele ostatnich lat. Chcemy zmienić definicję rzemiosła i rzemieślnika. Będzie ono mogło być wykonywane również w formie spółki kapitałowej, a dofinansowanie dla przyszłych rzemieślników ma być wypłacane za przystąpienie do egzaminu, a nie za jego zdanie. Mamy tu na myśli uczniów, którzy są w rzemiośle kształceni – tłumaczył minister rozwoju.
Wśród innych rozwiązań są m. in.: wprowadzenie mediacji w postępowaniach sądowych oraz uproszczenia w sprawach administracyjnych. Minister rozwoju zapowiada też doprecyzowanie reguł dotyczących karencji odnoszącej się do możliwości ponownego skorzystania z ulgi Mały ZUS PLUS.
Nie będzie powrotu do zniesionych przepisów
Planowane zmiany mają przede wszystkim ułatwić życie przedsiębiorcom. - Zmniejszenie liczby wymogów regulacyjnych to oszczędności czasowe i kosztowe dla obywateli i przedsiębiorców, lepsze warunki do podejmowania i prowadzenia działalności, szybsze i sprawniejsze procedury administracyjne – wskazuje minister.
REKLAMA
Prace MRiT mają przyczynić się do likwidacji ograniczeń dla prowadzących działalność, ale także do ukształtowania przepisów w taki sposób, by za kilka lat nie nastąpił powrót do ograniczeń, które wcześniej zostały zniesione. - Analiza dotychczasowych starań różnych ekip daje wnioski, że prawo ulegało uproszczeniu tylko po to, żeby po 2-3 latach wprowadzać zasady, które miały za zadanie ponownie doregulować różne obszary – powiedział Krzysztof Paszyk.
Półroczne vacatio legis
Przedsiębiorcy będą mieli czas na odpowiednie przygotowanie się do wprowadzania w życie przepisów - projekt zakłada sześciomiesięczne vacatio legis dla prawa gospodarczego. - Chodzi o to, aby przygotować się do stosowania tego prawa, aby mieć należyte rozeznanie i jego interpretację – mówił minister. - Chcemy odejść od zwyczajów ustaw przyjmowanych nocą, które wchodziły w życie w kolejnych dniach. W takim przypadku nie da się przygotować i nie da się stosować tak przyjmowanego prawa – mówił Krzysztof Paszyk. Ministerstwo proponuje też, by nałożeniu nowego obowiązku na przedsiębiorcę towarzyszyło odpowiednie odciążenie go w zbliżonym obszarze.
W planach kolejne działania
Trwają także prace nad rozwiązaniami w drugim pakiecie deregulacyjnym. - Jesteśmy otwarci na propozycje ze strony zainteresowanych – dodał Krzysztof Paszyk. Niebawem rozpoczną się regionalne konsultacje z przedsiębiorcami. Mają one wskazać kolejne obszary, które są uciążliwe dla przedsiębiorców i które powodują utrudnienia w prowadzeniu działalności gospodarczej.
REKLAMA
Ministerstwo Rozwoju zapowiada, że pierwszym pakietem Sejm zajmie się jesienią – tak, żeby przepisy weszły w życie 1 stycznia 2025 roku.
łp
REKLAMA