Wakacje od ZUS. Minister Hetman: jesienią będzie można składać pierwsze wnioski
W Sejmie minister rozwoju i technologii Krzysztof Hetman powiedział, że przy sprawnym procedowaniu ustawy przez parlament, już jesienią pierwsze wnioski o wakacje składkowe będą mogły trafić do ZUS.
2024-03-21, 14:07
Minister rozwoju i technologii Krzysztof Hetman przypomniał w czwartek w Sejmie, że we wtorek Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, który, jak zapowiedział, "w najbliższych dniach stanie się przedmiotem obrad".
- Wierzę, że przy sprawnym procedowaniu ustawy przez parlament, już jesienią będą mogły zostać złożone pierwsze wnioski o wakacje składkowe - stwierdził minister. Zaznaczył, że vacatio legis dla ustawy będzie wynosiło 4 miesiące od końca miesiąca w którym nastąpi jej publikacja. - Jest to związane z koniecznością dostosowania elektronicznych systemów przez ZUS - dodał Hetman.
Kto może skorzystać z wakacji od ZUS?
Dodał, że zgodnie propozycją rządu z wakacji składkowych będą mogli skorzystać przedsiębiorcy wpisani do centralnej ewidencji działalności gospodarczej, którzy oprócz siebie ubezpieczają co najwyżej 9 innych osób i osiągają roczne przychody na poziomie nie przekraczającym 2 mln euro.
- Jednym dowolnie wybranym przez przedsiębiorcę miesiącu roku, będzie on mógł zaniechać odprowadzania składki na własne ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe oraz składek za siebie na fundusz pracy oraz fundusz solidarnościowy. Mówimy to zmniejszeniu w 2024 r., wydatków firm o około 1600 zł - powiedział minister dodając, że składki na ubezpieczenie społeczne zostaną pokryte przez państwo, "dzięki temu przedsiębiorca nie będzie musiał bać się o ciągłość i wysokość świadczeń".
REKLAMA
Minister zwrócił uwagę, że przedsiębiorca sam zdecyduje na co przeznaczy zaoszczędzone w ten sposób środki. - Nie będzie musiał zawieszać też swojej działalności. Jeśli będzie chciał wyjedzie na urlop, jeśli nie, nadal będzie mógł pracować na rzecz swoich kontrahentów i osiągać z tego tytułu przychody - zaznaczył Hetman.
Jak poinformował szef resortu rozwoju, rozwiązanie to będzie miało też "pewne bezpieczniki" chroniące przed zjawiskiem wypychania na samozatrudnienie". - Wykonywanie działalności na rzecz byłego pracodawcy uniemożliwiać będzie korzystanie z tej instytucji (wakacji od ZUS - PAP) - zastrzegł Hetman.
Koszt rozwiązania
- Całość realizowana będzie w formule pomocy publicznej de minimis - wskazał minister. Przypomniał, że według szacunków rząd do wakacji od ZUS uprawnionych będzie około 1,7 mln osób. Hetman wskazał, że dla finansów publicznych "wakacje od ZUS" to koszt około 1 mld 640 mln zł w 2024 r.
Posłuchaj
Według zapewnień ministra zainteresowani skorzystaniem z wakacji od ZUS będą musieli złożyć "prosty, elektroniczny wniosek". - Będzie to następować w miesiącu poprzedzającym miesiąc objęty zwolnieniem - zaznaczył, dodając, że ZUS zweryfikuje tylko, czy zostały spełnione ustawowe warunki do skorzystania ze zwolnienia.
REKLAMA
Minister Hetman poinformował również posłów, że trwają prace nad projektem, jak ujął, "pierwszej ustawy deregulacyjnej".
- Znajdują się w niej rozwiązania usprawniające pracę urzędów, zwiększające wykorzystanie instrumentów elektronicznych w obrocie prawnym, administracyjnym i gospodarczym, a także wzmacniające sektor rzemiosła - wyjaśnił.
Krótsze kontrole u mikroprzedsiębiorców
- Szczególną uwagę zamierzamy nie poświęcić kwestiom kontroli gospodarczej. W ramach deregulacji skrócony zostanie o połowę czas trwania kontroli u mikroprzedsiębiorców - zapowiedział. Wskazał też, że to będzie realizacja jednego z konkretów na 100 pierwszych dni rządu. Zapowiedział, że szerzej poinformuje opinię publiczną o tych pracach rządu "w nadchodzących dniach i tygodniach".
- To co wprowadzaliśmy za czasów PiS, czyli 6 miesięcy okres niepłacenia składki na rozpoczęcie działalności gospodarczej, później tak zwany "mały ZUS" przez 2 lata, to są dobre konkretne rozwiązania, które pomagają rozpocząć działalność gospodarczą - zwrócił uwagę poseł PiS Stanisław Szwed.
REKLAMA
- Wprowadziliśmy też lepsze rozwiązania dla przedsiębiorców tj. obniżenie podatków. Przypomnę, że podatek PIT teraz to jest 12 proc., a CIT dla dużych firm do 9 proc., czyli bardzo duże obniżenie podatków, które pomaga przedsiębiorcom - podkreśli. Ocenił, że rozwiązania dotyczące funduszu ubezpieczeń społecznych są "zawsze obarczone dużym ryzykiem, jeśli chodzi o przyszłość naszych emerytur".
- Wakacje od ZUS. Ile firm na tym skorzysta? Znamy rządowe wyliczenia
- Wakacje od ZUS. Wiceminister rozwoju: minęły dekady, a dopiero my to podjęliśmy
- Wakacje ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Agnieszka Buczyńska: wyrównanie szans
PAP/IAR/PR24.pl/mk
REKLAMA