Od szybkich rozwodów, przez Route 66, nad Wielki Kanion. RadioStany w Nevadzie
W tym odcinku "RadioStanów" zapraszamy na wycieczkę do Nevady i Kolorado. Pierwszy stan to mekka dla miłośników hazardu, w minionym roku kasyna Las Vegas zarobiły bowiem 15,5 miliarda dolarów. W drugim znajduje się fragment Wielkiego Kanionu, jednego z najlepiej rozpoznawalnych amerykańskich cudów natury. Gościem Polskiego Radia 24 będzie przewodnik po USA Radosław Lewandowski.
2024-07-28, 19:39
Las Vegas stało się świątynią hazardu ze względu na swoje położenie geograficzne - powiedział w Polskim Radiu 24 polski przewodnik po USA Radosław Lewandowski. - Było na tyle daleko od ośrodków władzy i wszelkiego rodzaju służb publicznych jak policja, FBI, czy służby skarbowe (IRS), że można było tam tę - najpierw nielegalną, ale potem szybko zalegalizowań - działalność rozwijać - dodał.
Szybki rozwód w Lad Vegas. Wystarczyły dwa tygodnie
- Las Vegas zasłynęło nie jako miejsce udzielania szybkich ślubów, ale jako miejsce udzielania szybkich rozwodów - przypomniał. Wskazał, że przed II wojną światową w amerykańskich stanach rozwody były długotrwałe, wymagano mnóstwa dokumentów, a okres od zgłoszenia do sądu przez odbycie separacji, prowadzenie negocjacji, do uzyskania rozwodu "potrafił trwać trzy lata".
Jak mówił, władze Nevady stwierdziły zatem, że jeśli ktoś zamelduje się tam na co najmniej dwa tygodnie, to sądy udzielą rozwodu w ciągu jednego dnia. - Pary, które nie chciały robić sobie pod górkę, przyjeżdżały do Las Vegas, gdzie hotele miały przygotowane oddzielne apartamenty. Potem wystarczyło grać w kasynie, chodzić na spektakle, słuchać jazzu, robić sobie wycieczki nad Grand Canyon, a po dwóch tygodniach wspólnie pójść do sądu, dostać rozwód i się wyprowadzić - tłumaczył.
Zaznaczył, że teraz już rozwody w USA są "pod lupą władz" z uwagi na zielone karty. - Mnóstwo jest prób zdobycia obywatelstwa przez małżeństwa - zaznaczył.
REKLAMA
Więcej w nagraniu:
Posłuchaj
Opowiadał też o "starym Las Vegas", czyli o kasynach położonych przy Freemont Street, w tym słynnym Golden Nugget. W budynku, za specjalną pancerną szybą, można podziwiać największy na świecie samorodek złota, wart obecnie około 9 mln zł.
Niezwykłe osiągnięcie rąk ludzkich
Gość Polskiego Radia 24 zachęcił do odwiedzenia zapory Hoovera mieszczącej się na granicy Nevady i Arizony. - To arcydzieło - argumentował i porównał ją z paryską wieżą Eiffla. - Jest niesamowitym osiągnięciem rąk ludzkim. Przy jej budowie zastosowano wiele rozwiązań związanych z chłodzeniem i kładzeniem betonu oraz hydrotechniki. Jest rzeczą niesamowitą, że wybudowano tak ogromną tamę w niespełna trzy lata i że ta tama dostarcza prąd nie tylko do ogromnej części Las Vegas, ale też do siedmiu okolicznych stanów - wskazał. Dodał, że można m.in. zjechać na samo dno zapory, a także przejść się po moście zawieszonym 500 m nad lustrem wody rzeki Koloroado.
REKLAMA
Monumentalne dzieło przyrody
Gość Polskiego Radia 24 zaprosił także do zwiedzenia Wielkiego Kanionu. Przypomniał, że kilkadziesiąt lat temu naukowcy uważali, że Wielki Kanion jest wyłącznie wynikiem erozji, i że to rzeka Kolorado, która biegnie dołem, gdy była jeszcze rwącą rzeką, wyżłobiła całą dolinę. Aktualnie uważa się jednak, że dolna połowa kanionu to skutek działalności rzeki i erozji po każdej zimie, zaś górna połowa to nasypiska wulkaniczne, które zostały rozwiane i częściowo, ze śniegiem, spłynęły w dół.
Czytaj także:
- U2 w Las Vegas – spektakularny koncert i nowa piosenka
- Arizona: stek z bizona, Wielki Kanion i kielecki scyzoryk
Przypomniał, że Wielki Kanion ma, w najwyższym miejscu, prawie 2,5 km głębokości i ponad 25 km szerokości w najszerszym miejscu. - To jedyny taki obiekt widoczny z kosmosu i tak potężny - podkreślił Radosław Lewandowski.
***
Audycja: RadioStany
Prowadzący: Jan Białostocki
Gość: Radosław Lewandowski (polski przewodnik po USA)
Data emisji: 28.07.2024
Godzina emisji: 18.33
Polskie Radio 24/ mbl
REKLAMA