Burze słoneczne. Komu grożą i jak je odczuwamy?

Gość audycji "Temat dnia" w  PR24 dr Piotr Przemysław Witek z Planetarium Centrum Nauki Kopernika, mówił jakie jest znaczenie słonecznych burz magnetycznych dla naszego życia na Ziemi. 

2024-07-31, 14:00

Burze słoneczne. Komu grożą i jak je odczuwamy?
Kolejne sondy Europejskiej Agencji Kosmicznej badają koronę Słońca.Foto: esa.int

Ekspert wyjaśniał, że zjawisko burz magnetycznych jest bezpośrednio związane z cyklem burz elektromagnetycznych Słońca, które nasilają się  w cyklu co 11 lat. W nocy z 30 na 31 lipca, spodziewano się burzy magnetycznej, ocenianej pod względem siły na G3.

Posłuchaj

dr Piotr Przemysław Witek z Planetarium Centrum Nauki Kopernika, mówi o słonecznych burza magnetycznych (Ewa Wasążnik PR24) 22:04
+
Dodaj do playlisty

Gdyby promieniowanie ze Słońca było silniejsze, spowodowałoby to powstanie wielu zjawisk, w tym zorzy polarnej. Ale tym razem strumień plazmy wyrzucony przez Słońce uległ rozproszeniu w przestrzeni kosmicznej i nic takiego się nie wydarzyło. Choć mogło, bo w maju tego roku, była burza o skali G5, co dało spektakularny efekt zorzy polarnej na niebie w całej Polsce, ale był trudny do zobaczenia z powodu chmur w wielu regionach.

Komu grożą burze magnetyczne?

Wbrew pozorom burze magnetyczne mają większe znaczenie dla astronautów na orbicie naszej planety oraz dla satelitów, bo są dla nich zagrożeniem. Dlatego zaleca się im schronienie w specjalnej części ISS, a satelity mają specjalną powłokę chroniącą przed skutkami wiatru słonecznego jak nazywany jest strumień plazmy skierowany do Ziemi. 

Czasami powodują zakłócenie emisji radiowych na falach krótkich, a pasażerowie samolotów komunikacyjnych dostają dodatkową dawkę promieniowania na poziomie jednego zdjęcia rentgenowskiego.

REKLAMA

Nowe technologie chronią urządzenia

Dziś sieci energetyczne oraz systemy informatyczne są chronione dodatkowo. Kiedyś bywało z tym różnie skoro w 1989 Quebec'u w Kanadzie z powodu silnej burzy magnetycznej doszło do poważnej awarii systemu sieci energetycznych. Naukowcy uważają, że to właśnie zmiany na Słońcu, powodujące wyrzucanie plazmy spowodowały gwałtowne ochłodzenie klimatu na przełomie XVII i XVIII wieku.

Stan Słońca takie jak plamy słoneczne, poziom promieniowania radiacyjnego są stale monitorowane np. przez sondy Solar Orbiter oraz sondę Parkera. Dlatego naukowcy wiedzą jaki stan zagrożenia ze strony naszej gwiazdy, jeszcze przed pojawieniem się kolejnej burzy magnetycznej na Ziemi.

***

Audycja: Temat dnia

Prowadząca: Ewa Wasążnik

REKLAMA

Goście: dr Piotr Przemysław Witek (Planetarium Centrum Nauki Kopernika)

Data emisji: 31.07.2024

Godzina emisji:  13.07

PR24/sw

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej