Historyczna wymiana więźniów z Rosją, jest komentarz Tuska. Wspomniał o prezydencie
Donald Tusk podsumował na platformie X operację wymiany więźniów między Rosją a Zachodem. Polska ma swój wkład w to działanie - jeden z uwolnionych więźniów przebywał w zakładzie karnym na terytorium kraju. W krótkim wpisie premier podziękował też prezydentowi Andrzejowi Dudzie i służbom zaangażowanym w sprawny przebieg akcji.
2024-08-01, 19:11
"Właśnie zakończyła się operacja wymiany więźniów, dzięki której Rosję opuścili bohaterowie rosyjskiej opozycji oraz obywatele państw NATO, przetrzymywani w Rosji" - napisał na platformie X szef polskiego rządu. "Akcja była możliwa dzięki zaangażowaniu naszego państwa" - dodał. We wpisie Donald Tusk podziękował zaangażowanym w sprawne przeprowadzenie akcji ze strony polskiej. "Dziękuję Prezydentowi i służbom za wzorową współpracę" - czytamy.
Polska przekazała więźnia
Na liście uwolnionych z Polski znalazł się hiszpański dziennikarz rosyjskiego pochodzenia Pablo Gonzalez (Paweł Rubcow), który został zatrzymany pod zarzutem szpiegostwa w lutym 2022 roku. Rzecznik polskiego MSZ Paweł Wroński nie potwierdzał tej informacji w związku z nadaniem sprawie klauzuli najwyższej tajności.
- Zamieszanie na lotnisku w Tel Awiwie. Linie odwołują loty
- Skandaliczne słowa Trumpa. Uderzył w pochodzenie Kamali Harris
Nazwisko więźnia potwierdził jednak w komunikacie Jacek Dobrzyński, rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych. "W oparciu o bliskie więzi polsko-amerykańskie, sojuszniczą współpracę i wspólne interesy w zakresie bezpieczeństwa, a także tożsame rozumienie wartości demokratycznych, władze Rzeczpospolitej Polskiej - Prezydent, Premier i Rząd - zaakceptowały prośbę władz USA, aby z przestrzeganiem przypisów polskiego prawa, włączyć do wymiany osób więzionych w Rosji i Białorusi oraz państwach NATO aresztowanego w Polsce w 2022 roku Pawła Rubcowa, oficera GRU, realizującego zadania wywiadowcze na terenie Europy i oczekującego na proces karny" - czytamy w komunikacie rzecznika.
REKLAMA
Podziękowania z USA
Za zaangażowanie w wymianę więźniów podziękował m.in. Polsce amerykański prezydent Joe Biden. Wśród innych krajów zaangażowanych w to działanie wymienił Niemcy, Słowenię, Norwegię i Turcję.
To jedna z największych wymian więźniów między Rosją a Zachodem w historii, a największa od czasu zimnej wojny. Wśród objętych wymianą znaleźli się reporter "Wall Street Journal" Evan Gerszkowicz i amerykański żołnierz piechoty morskiej Paul Whelan, którzy byli uwięzieni w Rosji. Są także skazany na karę śmierci przez białoruski reżim Rico Krieger, rosyjski dysydent Ilja Jaszyn, działacz Memoriału Oleg Orłow czy więziony w Niemczech pułkownik FSB Wadim Krasikow.
REKLAMA
Turcja - mediatorem
W wymianie 26 więźniów z zakładów karnych z siedmiu różnych krajów, w tym ze Stanów Zjednoczonych i Rosji, pośredniczyła Turcja. W stolicy Turcji wylądował dziś rosyjski samolot rządowy. Turecka Narodowa Agencja Wywiadowcza poinformowała, że koordynuje szeroko zakrojoną wymianę więźniów. Organizacja oświadczyła, że odegrała ważną rolę mediacyjną w tej operacji.
X/IAR/łp
kmp
REKLAMA
REKLAMA