"Barykady 44". Idea wolności w powstaniu warszawskim

2024-08-03, 08:13

- Miron Białoszewski opowiadał, że tak naprawdę były trzy Warszawy podczas powstania. Warszawa ulic i podwórek, gdzie na początku toczyło się życie pełne nadziei, Warszawa piwnic i Warszawa kanałów - mówił w Polskim Radiu 24 autor książki "Barykady 44" Sebastian Pawlina.

Była też Warszawa barykad. "Barykady 44" to opowieść o powstańczych barykadach i ich roli w warszawskim zrywie z 1944 roku. Tej militarnej, gdy barykady chroniły pozycję, pozwalały przemieszczać się powstańcom oraz ludności cywilnej i dawały - czasami złudne - poczucie bezpieczeństwa. Ale to również pokazanie ich symbolicznej roli - gdy wznoszone w pierwszych godzinach i dniach zrywu rękoma powstańców i cywili, dawały niezwykle silne poczucie wspólnoty.

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że kanały i barykady były dla niego punktem wyjścia do opowieści o powstaniu warszawskim. - To jest opowieść o miejscach, a każde jest symbolem powstania warszawskiego. Chciałem jednak przede wszystkim zwrócić uwagę na ludzi. Barykada bez ludzi to tylko i wyłącznie rumowisko różnych przedmiotów. Zaczyna pełnić swoją funkcję, gdy pojawiają się na niej ludzie, których łączy idea - powiedział Sebastian Pawlina.

Posłuchaj

Sebastian Pawlina gościem Krzysztofa Grzybowskiego (TurboHistoria) 40:37
+
Dodaj do playlisty

Idea wolności  

Jego zdaniem warto szukać w historii szerszych kontekstów. - Idea barykad, które w sierpniu i we wrześniu 1944 roku wyrosły w Warszawie, funkcjonowała o wiele wcześniej. Począwszy od XVI wieku, od wojen religijnych we Francji, w Paryżu Victora Hugo, który był świadkiem budowania barykad - czytając "Nędzników", mam wrażenie opowieści o powstaniu warszawskim. Barykada jest nie tylko elementem walki, po który sięgają słabsi, chcąc przeciwstawić się przeciwnikowi. Jest też ideą łączącą ludzi, niezależnie od miejsca i czasu. To jest idea wolności - tłumaczył autor książki "Barykady 44". 

REKLAMA

>>> Powstanie Warszawskie - serwis specjalny Polskiego Radia <<<

Na przełomie marca i kwietnia 1945 roku Biuro Odbudowy Stolicy przeprowadziło inwentaryzację powstańczych barykad. W pół roku po zakończeniu walk w Warszawie, kiedy niektóre z nich już nie istniały, zlikwidowane przez wojsko, a także przez samych mieszkańców stopniowo zaludniających ruiny Warszawy, opisano i udokumentowano 1038 umocnień. Nie wiemy więc dokładnie, ile ich było podczas powstania warszawskiego. Liczba ta jednak uzmysławia, że w sierpniu i we wrześniu 1944 roku Warszawa była miastem barykad.

***

AudycjaTurboHistoria
ProwadzącyKrzysztof Grzybowski
Gość: Sebastian Pawlina (autor książki "Barykady 44")
Data emisji: 2.08.2024
Godzina emisji: 22.06

PR24/kmp

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej