Zełenski w otoczeniu czterech F-16. Pierwsze nagrania
- Piloci ukraińskich sił powietrznych zasiedli za sterami F-16 - mówił prezydent Wołodymyr Zełenski podczas święta sił powietrznych Ukrainy. Dwa samoloty F-16 stały po jego prawej i lewej stronie, a kolejne dwa krążyły nad jego głową. Zełenski potwierdził w ten sposób przybycie tych długo wyczekiwanych maszyn na Ukrainę, ponad dwa i pół roku po początku pełnoskalowej inwazji. - To co niemożliwe, stało się rzeczywistością - stwierdził Zełenski.
2024-08-04, 18:20
- F-16 są na Ukrainie. Udało nam się. Jestem dumny z naszych ludzi, którzy opanowali te odrzutowce i już zaczęli je użytkować dla dobra kraju - przekazał Wołodymr Zełenski.
- Czekamy na dodatkowe F-16 - mówił.
Zełenski wyraził nadzieję, że partnerzy pomogą przy szkoleniach pilotów i obsługi technicznej maszyn.
- Wierzę, że partnerzy znajdą szansę na rozwinięcie (szkoleń), platformy szkoleniowo-edukacyjnej dla naszych pilotów. I nie tylko pilotów - także inżynierów, itp. To dla nas bardzo ważne - zaznaczył.
REKLAMA
Jak piszą ukraińskie media, piloci i technicy ukraińscy uczyli się obsługi maszyn F-16 w USA, Wielkiej Brytanii, Danii i Holandii. W Rumunii, gdzie otwarto ośrodek szkolenia pilotów z krajów NATO, także zadeklarowano przyjęcie osób z Ukrainy.
Wołodymyr Zełenski podziękował partnerom za dostarczenie samolotów - USA, Danii, Holandii i innym państwom sojuszu i wspierającym Ukrainę.
Według mediów na Ukrainie jest już dziesięć samolotów F-16
Portal "The Economist" poinformował, że Ukraina otrzymała na razie pierwsze dziesięć F-16 z 79, które może otrzymać.
REKLAMA
Posłuchaj
Do końca roku na Ukrainę powinno trafić 20 samolotów - podsumowują ukraińskie media, dodając, że minął właśnie rok od czasu, gdy Biały Dom zezwolił sojusznikom na przekazanie Ukrainie maszyn F-16.
Reszta z 79 samolotów obiecanych tzw. koalicję F-16 pod przewodnictwem Danii i Holandii, ma dotrzeć do końca 2025 roku.
To, co niemożliwe, stało się rzeczywistością
Zełenski powiedział, że przeprowadzone zostały "setki spotkań i negocjacji w celu wzmocnienia zdolności naszego lotnictwa, naszej obrony powietrznej, naszych sił obronnych Często słyszeliśmy, że odpowiedź brzmi: "To niemożliwe" - zaznaczył.
Jak podkreślił, teraz to stało się rzeczywistością.
REKLAMA
Prezydent Ukrainy mówił także, że obrona powietrzna jego kraju, stopniowo wzmacniana, "jest już jedną z najsilniejszych w Europie".
Koalicja do spraw rakiet
Podczas swojego przemówienia prezydent Wołodymyr Zełenski przekazał dyplomatom, aby w ramach Rady Ukraina-NATO pracowali nad możliwością utworzenia koalicji sąsiadujących państw, która pomogłaby zestrzelić rosyjskie rakiety nad terytorium Ukrainy.
Zełenski powiedział, że chodzi o użycie samolotów bojowych przeciwko rakietom rosyjskim, takim, które uderzają w Ukrainę, ale zmierzają w stronę państw sąsiednich.
Dodał, że to jest prawdopodobnie trudna decyzja dla państw NATO, bo obawiają się niepotrzebnej eskalacji.
REKLAMA
agkm
Na podstawie: UNIAN/Ukraińska Prawda/president.gov.ua/Reuters/IAR
REKLAMA