Medale za sztukę. Fenomen olimpijskich konkursów artystycznych
- W 1928 roku po złoty medal z literatury sięgnął Kazimierz Wierzyński, za tomik "Laur olimpijski", który został znakomicie przetłumaczony. Sam Wierzyński był pasjonatem sportu i kibicem - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Szujecki z Muzeum Literatury w Warszawie.
2024-08-07, 13:43
Od roku 1912 do roku 1948 igrzyskom olimpijskim towarzyszył Olimpijski Konkurs Sztuki i Literatury. Przedsięwzięcie miało na celu docenienie nie tylko sportowców, ale także artystów – w myśl idei pielęgnowania przymiotów zarówno cielesnych, jak i duchowych. Polscy twórcy wystawili swoje prace po raz pierwszy w 1928 roku na Igrzyskach Olimpijskich w Amsterdamie. Traktuje o tym wystawa w Muzeum Literatury w Warszawie "Polscy artyści – medaliści igrzysk olimpijskich", która zbiega się w czasie z trzema wydarzeniami: stuleciem pierwszego występu reprezentacji Polski na igrzyskach olimpijskich, Rokiem Polskich Olimpijczyków, a także Igrzyskami Olimpijskimi w Paryżu.
Posłuchaj
Celem pokazu jest przypomnienie o organizowanych w pierwszej połowie XX wieku konkursach artystycznych, towarzyszących olimpiadzie, których laureaci otrzymywali olimpijskie medale za prezentowane dzieła. Pośród wyróżnionych znaleźli się m.in.: Janina Konarska, Kazimierz Wierzyński, Jan Parandowski, Władysław Skoczylas, Józef Klukowski, Stanisław Ostoja-Chrostowski i Zbigniew Turski.
Większość obiektów pochodzi ze zbiorów własnych Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie, część stanowią wypożyczenia z Muzeum Sportu i Turystyki oraz z Muzeum Narodowego w Warszawie. Najcenniejszym eksponatem jest drzeworyt wyróżniony srebrnym medalem podczas Igrzysk Olimpijskich w Los Angeles w 1932 roku.
REKLAMA
Wystawę można podziwiać w Muzeum Literatury w Warszawie do 1 września.
***
Audycja: Między sztukami
Prowadzący: Katarzyna Sanocka
Gość: Krzysztof Szujecki (kurator wystawy)
Data emisji: 6.08.2024
Godzina emisji: 22.06
PR24
REKLAMA
kmp
REKLAMA