Kandydaci PiS promowali się za publiczne pieniądze? Nowe ustalenia Onetu
Należąca do Agencji Rozwoju Przemysłu Świętokrzyska Grupa Przemysłowa Industria, podczas ubiegłorocznej kampanii wyborczej, sfinansowała sześć imprez, na których promowali się kandydaci PiS - donosi Onet. Według dziennikarzy w spółce były też inne nieuzasadnione wydatki dotyczące luksusowych samochodów.
2024-08-08, 07:57
Industria to spółka, w której Agencja Rozwoju Przemysłu posiada 100 proc. udziałów. Według Onetu, Świętokrzyska Grupa Przemysłowa wydała na cele kampanii polityków Prawa i Sprawiedliwości prawie 600 tys. zł. Miała sfinansować w 2023 roku sześć imprez, na których promowali się kandydaci PiS, walczący o mandaty w okręgu kieleckim.
Jak wskazuje portal, ówczesna wiceminister sportu Anna Krupka i poseł Krzysztof Lipiec brali udział między innymi w dofinansowanych przez Industrię spotkaniach inaugurujących powstanie stowarzyszenia Centralna Dolina Wodorowa imienia Braci Łaszczyńskich oraz konferencjach klubów sportowych, które spółka objęła sponsoringiem.
Prowadzony w Industrii audyt, do którego dotarł Onet, wykazał także, że w spółce dochodzić miało również do innych nieuzasadnionych wydatków - leasingu i zakupów luksusowych aut: BMW X7, dwóch volvo V90 i elektrycznej Tesli.
Finansowanie kampanii PiS. Niewykluczone doniesienie do prokuratury
"Nowo powołane zarządy ARP i Świętokrzyskiej Grupy Przemysłowej nie wykluczają doniesień w tej sprawie do prokuratury" - czytamy w artykule.
REKLAMA
Industrią od października 2022 roku kierował Szczepan Ruman. Wcześniej był m.in. dyrektorem biura zarządu ds. strategii w TVP, kiedy jej szefem był Jacek Kurski.
"Jak wynika z informacji i dokumentów, które poznał Onet, za prezesury Rumana - i w czasie trwającej w kraju kampanii wyborczej przed ogłoszonymi na 15 października ubiegłorocznymi wyborami do parlamentu - z budżetu Industrii wydatkowano co najmniej 578 tys. zł na wydarzenia, podczas których promowali się kandydaci Prawa i Sprawiedliwości, walczący o mandaty w okręgu Kielce" - piszą dziennikarze portalu.
Tymczasem ważą się losy subwencji dla głównej partii opozycyjnej. Państwowa Komisja Wyborcza 31 lipca zdecydowała, że podjęcie uchwały w sprawie sprawozdania finansowego Prawa i Sprawiedliwości należy odroczyć do 29 sierpnia. Politykom tej partii, a także Suwerennej Polski, zarzuca się nadużycia w wydatkowaniu środków na kampanię. Chodzi przede wszystkim o pieniądze z Funduszu Sprawiedliwości.
IAR/Onet/bartos
REKLAMA
REKLAMA