Przekuć śmieć w wartość, czyli o zaletach systemu kaucyjnego

2024-08-09, 10:49

Przekuć śmieć w wartość, czyli o zaletach systemu kaucyjnego
Prezes "PolKa": sklepy i jednostki handlowe muszą zainstalować zwrotomaty. Foto: Ivan Zelenin/Shutterstock

1 stycznia 2025 roku w Polsce wchodzi w życie nowy system kaucyjny, który zobowiąże duże sklepy do odbierania od klientów trzech frakcji odpadów. Inicjatywa ma na celu zmianę nawyków konsumenckich oraz edukację społeczeństwa w zakresie odzyskiwania surowców wtórnych. - Dzisiejsza zbiórka selektywna nie spełnia warunków, by zebrane butelki i puszki mogły być ponownie wykorzystane - mówił w Polskim Radiu 24 prezes "PolKa" Operator Systemu Kaucyjnego Marcel Rakowski.   

W Warszawie ruszył pilotaż nowego systemu kaucyjnego. Przez trzy miesiące mieszkańcy stolicy będą mogli przetestować nowe rozwiązania w ramach systemu kaucyjnego. Pilotaż został uruchomiony przez Carrefour, InPost, PolKa - Polska Kaucja oraz Muszyniankę. To inicjatywa mająca na celu przygotowanie klientów na wprowadzenie systemu kaucyjnego, który wejdzie w życie 1 stycznia 2025 roku.

System kaucyjny jest po to, by śmieci sprowadzić do wyższego poziomu, do surowców. Chodzi o to, by zebrane puszki i butelki mogły trafić do drugiego obiegu, żebyśmy mogli je ponownie wykorzystać. Dzisiejsza zbiórka selektywna nie spełnia tych warunków - mówił Marcel Rakowski.

Posłuchaj

Marcel Rakowski o systemie kaucyjnym (Stan rzeczy) 24:28
+
Dodaj do playlisty

Cele określiła UE. - Aż do 90 proc. ze sprzedanych opakowań w ciągu czterech lat. Nie jesteśmy w stanie tego osiągnąć przy zastosowaniu obecnych metod. Potrzebny jest system kaucyjny - argumentował Rakowski.    

Obowiązek 

REKLAMA

Z dniem 1 stycznia 2025 roku w Polsce zostanie wprowadzony system kaucyjny obejmujący trzy frakcje odpadów: jednorazowe butelki plastikowe do 3 litrów, wielorazowe szklane butelki do 1,5 litra, metalowe puszki do 1 litra. Konsumenci będą mogli zwracać puste opakowania do sklepów i odzyskiwać wcześniej wpłaconą kaucję. Sklepy o powierzchni przekraczającej 200 metrów kwadratowych będą zobowiązane do przyjmowania zwrotów, natomiast mniejsze placówki będą mogły dołączyć do systemu na zasadzie dobrowolności. Wprowadzenie systemu kaucyjnego sprawi, że markety będą musiały dostosować się do nowych wymogów ustawowych. Sklepy o powierzchni powyżej 200 m² będą zobowiązane do odbioru opakowań po napojach od klientów, naliczania oraz wypłacania kaucji i zbierania przewidzianych przepisami ilości opakowań po produktach wprowadzonych do obrotu. - Przygotowania trwają. Sklepy i jednostki handlowe muszą zainstalować zwrotomaty, zmienić procedury obsługi klientów. Ciężar obowiązku spoczywa na sklepach - tłuamczył prezes "PolKa" Operator Systemu Kaucyjnego. 

Recykling w Polsce

Obecny poziom recyklingu w Polsce wynosi 43% dla butelek PET, 62% dla szkła opakowaniowego oraz 81% dla puszek aluminiowych. Mimo to co roku na nielegalne wysypiska, do lasów i rzek trafia niemal 13 tys. ton puszek i ponad 160 tys. ton plastikowych butelek. Pilotażowy program w Warszawie ma na celu przetestowanie wszystkich elementów systemu, aby zapewnić płynne wdrożenie na terenie całego kraju od 1 stycznia 2025 roku.

Ustawa o systemie kaucyjnym została przegłosowana jeszcze w zeszłym roku. Jej nowelizacja planowana jest na jesieni. 

***

REKLAMA

Audycja: Stan rzeczy
Prowadzący: Piotr Wąż
Gość: Marcel Rakowski (prezes "PolKa" Operator Systemu Kaucyjnego)  
Data emisji: 8.08.2024
Godzina emisji: 21.33

PR24/wmkor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej