WTA Cincinnati. Iga Świątek gra dalej. Trzy sety, zwroty akcji i awans liderki

2024-08-15, 06:40

Turniej WTA w Cincinnati. Zwycięstwa Świątek i Fręch. Foto: DYLAN BUELL/Getty AFP/East News

Iga Świątek pokonała Francuzkę Varvarę Grachevą 6:0, 6:7 (8-10), 6:2 w 2. rundzie turnieju WTA 1000 w Cincinnati. Zwycięstwo odniosła też Magdalena Fręch.

Liderka rankingu WTA świetnie zaczęła mecz z urodzoną w Rosji Grachevą. Pierwszego seta gładko wygrała 6:0, a w drugim prowadziła już 4:1. Polce przydarzył się jednak moment słabości.

Polka nie wykorzystała czterech piłek meczowych przy stanie 5:2 i serwisie rywalki. Później Gracheva przełamała Świątek. Brązowa medalistka olimpijska miała kolejną szansę, by zakończyć mecz przy stanie 6:6, koniec końców doszło jednak do tie-breaku. W nim urodzona w Rosji reprezentantka Francji wygrała 10-8 i zwyciężczynię miała wyłonić trzecia partia.

Nerwówka i awans Świątek w Cincinnati. Polka poznała kolejną rywalkę

Trzeci set wyrównany był do stanu 2:2. Od tego momentu podopieczna trenera Tomasza Wiktorowskiego wygrała cztery gemy z rzędu i po dwóch godzinach oraz 11 minutach zameldowała się w 1/8 finału turnieju WTA 1000 na kortach twardych w Cincinnati. Tam Świątek zagra z Martą Kostiuk. Z rozstawioną z numerem 15. Ukrainką Polka ma bilans 2-0.

Mecz liderki światowego rankingu trwał dwie godziny i jedenaście minut. Z kolei dwie godziny i czternaście minut trwało starcie Magdaleny Fręch z Czeszką Marie Bouzkovą. Po porażce w pierwszym secie polska tenisistka wygrała dwie partie. Mecz zakończył się wynikiem 3:6, 6:4, 6:3, a Fręch zrewanżowała się rywalce za styczniową porażkę na turnieju w Auckland.

Fręch trafi na pogromczynię Świątek

W drugiej rundzie zmierzy się z Chinką Qinwen Zheng (nr 7.) - złotą medalistką z Paryża, która pokonała Świątek w olimpijskim półfinale.

W Cincinnati występuje również Magda Linette. Dzień wcześniej pokonała na otwarcie Brytyjkę Katie Boulter 2:6, 6:0, 7:5, a jej kolejną rywalką będzie Rosjanka Ludmiła Samsonowa (nr 10.).

Linette gra także w deblu, w parze z Amerykanką Peyton Stearns. W pierwszej rundzie wygrały z rozstawionymi z numerem ósmym tenisistkami z USA Sofią Kenin i Bethanie Mattek-Sands 3:6, 6:4, 10-8. Ich następnymi przeciwniczkami będą Czeszka Linda Noskova i Rosjanka Diana Sznajder.

Turniej w Cincinnati to dla wielu zawodniczek ostatni sprawdzian przed rozpoczynającą się 26 sierpnia ostatnią w sezonie wielkoszlemową imprezą - nowojorskim US Open.