Upały i burze w Polsce. IMGW ostrzega: będzie niebezpiecznie

2024-08-16, 09:40

Upały i burze w Polsce. IMGW ostrzega: będzie niebezpiecznie
Synoptycy ostrzegają przed upałami i burzami. Foto: PAP/Maciej Kulczyński & Shutterstock/Fotokon

Będzie coraz cieplej - temperatura w piątek wzrośnie miejscami do 33 stopni. Konsekwencją gorącego, wilgotnego powietrza będą jednak wyładowania atmosferyczne. Burze wystąpią w kilku regionach Polski.

Dla niemalże całego obszaru Polski - z wyjątkiem zachodnich powiatów woj. warmińsko-mazurskiego, jak i centralnych oraz północnych powiatów pomorskiego i zachodniopomorskiego - Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia.

W pasie od Myśliborza po Suwałki obowiązują alerty pierwszego stopnia przed upałami. Podobnie sytuacja wygląda na południu - od Żywiecczyzny po Bieszczady. Termometry wskażą tam do 30 stopni Celsjusza. Na pozostałym obszarze kraju obowiązują ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałami - temperatura wyniesie powyżej 30 stopni.


Mapa alertów IMGW Mapa alertów IMGW

Gdzie najdłużej utrzyma się upał?

- Na przeważającym obszarze Polski temperatura maksymalna wyniesie 30 stopni. Na południu: 31-31 stopnie. Najcieplej będzie na południowym-wschodzie: do 33 stopni - podsumowała synoptyczka IMGW Ewa Łapińska.

REKLAMA

Upał najdłużej, bo do niedzieli, utrzyma się na południowym-wschodzie.

Wyładowania atmosferyczne i porywisty wiatr

Na wschodzie i południowym wschodzie obowiązują również ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami.

Wyładowaniom atmosferycznym towarzyszyć będą intensywne opady deszczu - miejscami może spaść do 50 mm wody na m2 - a lokalnie także opady gradu. Wiatr w porywach rozwinie prędkość do 80 km/h.


Posłuchaj

Synoptyk IMGW: będzie coraz cieplej, temperatura wzrośnie do 33 stopni (IAR) 0:43
+
Dodaj do playlisty

Gdzie jest burza? Radar w czasie rzeczywistym:

REKLAMA

Porywy wiatru mogą osiągać prędkość do 80 km/h.

Jak zachować się podczas burzy?

Piotr Szuster, ekspert ze Stowarzyszenia Polscy Łowcy Burz oraz IMGW radził niedawno na antenie Polskiego Radia 24, że podczas burzy należy udać się do bezpiecznego miejsca, np. budynku czy samochodu, który "podczas wyładowania atmosferycznego pełni rolę klatki Faradaya, chroniącej przed penetracją wnętrza ładunkiem elektrycznym".

Kolejna wskazówka: jeżeli wypoczywamy nad wodą i burza zaskoczy nas w akwenie, należy bezwzględnie wyjść z wody i znaleźć bezpieczne schronienie- Zdarzało się, że ludzie tracili życie, bo przebywali podczas burzy w akwenie wodnym. To samo dotyczy pływania łodzią - należy bezwzględnie dobić do brzegu i przemieścić się do bezpiecznego miejsca - podkreślił Piotr Szuster.

A co jeśli burza zaskoczy nas w górach? Ratownik górski Piotr van der Coghen radził w Polskim Radiu 24, by nie stawać na szczycie ani w ciekach wodnych. Po pierwsze, szlak szybko może się zamienić w rwący potok, a po drugie - "jeśli wyładowanie pioruna następuje wysoko w górach, np. na szczycie, to energia elektryczna i tak schodzi razem z wodą; istnieje ryzyko, że zostaniemy porażeni".

REKLAMA

Ponadto, jeśli jesteśmy w grupie, należy się rozproszyć, aby uniknąć ewentualnego porażenia większej liczby osób. - Jeśli burza całkiem nas zaskoczy, należy usiąść na plecaku, złączyć kolana, skulić się i w ten sposób ją przeczekać - wskazał ekspert.

Czytaj także:

łl/polskieradio24.pl, IAR, PAP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej