Wystawa "W kręgu pruszkowiaków" w Desie. Kurator: Pruszkowski stworzył własną szkołę

2024-08-15, 20:45

Wystawa "W kręgu pruszkowiaków" w Desie. Kurator: Pruszkowski stworzył własną szkołę
Grupa artystów malarzy Szkoły Warszawskiej. Widoczni m.in. prof. Tadeusz Pruszkowski (stoi w środku w palcie i czapce), Eugeniusz Arct (stoi przy drabinie w muszce), Michał Bylina (siedzi z lewej), Bolesław Cybis (stoi 3. prawej), Jadwiga Przeradzka (w górze z prawej, oparta o drąg), Teresa Roszkowska (w górze pośrodku, w futrze, z uniesioną ręką),. Foto: Jan Ryś / Narodowe Archiwum Cyfrowe

Pracy pedagogicznej Tadeusz Pruszkowski poświęcił się w całości. Stworzył - można chyba śmiało powiedzieć - pewnego rodzaju szkołę malarską - mówił Michał Szarek, kurator wystawy "W kręgu pruszkowiaków. Bolesław Cybis i przyjaciele". Wystawę można oglądać w Desie do 22 sierpnia.

W latach 20. i 30. XX wieku studenci warszawskiej Szkoły Sztuk Pięknych (nazywanej przez nich samych Budą na Powiślu), uczniowie wybitnego malarza i pedagoga Tadeusza Pruszkowskiego zawiązali kilka artystycznych stowarzyszeń. Razem tworzyli podczas słynnych plenerów malarskich w Kazimierzu Dolnym, podróżowali, a przede wszystkim uprawiali malarstwo najwyższej próby - inspirowane sztuką dawnych mistrzów, wczesnym renesansem czy malarstwem holenderskim.

Twórczość pruszkowiaków

Jednak nie brak w ich sztuce fuzji tradycji z nowoczesnością i ducha awangardy. Dzieła artystów związanych z pracownią malarską Tadeusza Pruszkowskiego można obejrzeć w Domu Aukcyjnym Desa Unicum w Warszawie na wystawie zatytułowanej "W kręgu pruszkowiaków. Bolesław Cybis i przyjaciele". Wystawa dostępna jest do 22.08.

W Polskim Radiu 24 mówił o tym Michał Szarek, kurator wystawy. Gość audycji "Między sztukami" wyjaśnił, że Tadeusz Pruszkowski był wybitną postacią w środowisku artystycznym międzywojennej Warszawy. Nie dość, że sam był wspaniałym malarzem, to także wybitnym pedagogiem.

- Pracy pedagogicznej poświęcił się w całości. Stworzył - można chyba śmiało powiedzieć - pewnego rodzaju szkołę (malarską - red.) - mówił Michał Szarek.

REKLAMA

Posłuchaj

Michał Szarek o wystawie "W kręgu pruszkowiaków" (Między sztukami) 24:58
+
Dodaj do playlisty

Michał Szarek: działalność pruszkowiaków ma aspekt performatywny

Jak wyjaśnił, określeniem "pruszkowiacy" zwykło się nazywać malarzy z kręgu samego Pruszkowskiego, przede wszystkim jego uczniów. - A tych było sporo, bo w XX-leciu międzywojennym tak naprawdę każdy artysta, który wstępował w mury warszawskiej Szkoły Sztuk Pięknych, chciał trafić do pracowni Pruszkowskiego - powiedział Szarek.

Gość Polskiego Radia 24 zwrócił uwagę na "aspekt performatywny" twórczości pruszkowiaków. Wszyscy oni, wraz ze swoim mistrzem, traktowali swoją pracę bardzo poważnie, a jednocześnie... trochę żartobliwie. W "Budzie na Powiśli" odbywały się otrzęsiny, plenery organizowane przez twórców przyjmowały formę teatralną, czy wręcz postać maskarady.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

REKLAMA

* * *

Audycja: Między sztukami
Prowadzi: Katarzyna Sanocka
Gość: Michał Szarek (kurator wystawy)
Data emisji: 13.08.2024
Godzina emisji: 22.06

Polskie Radio 24/jmo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej