Polacy znaleźli sposób na walkę ze złotą algą. "To przełom na skalę światową"

2024-08-20, 14:45

Polacy znaleźli sposób na walkę ze złotą algą. "To przełom na skalę światową"
Metoda szczecińskich naukowców ma powstrzymać zakwit złotej algi. Foto: Wojciech Olkuśnik/East News

Szczecińscy naukowcy opracowali przełomową metodę na walkę ze złotą algą. To właśnie jej zakwit powoduje masowe śnięcie ryb. Stworzyli specjalny preparat SinStop, który jest całkowicie naturalny i oparty na bazie krzemu. Badania wykazują wysoką skuteczność w hamowaniu zakwitów wody - poinformowało Ministerstwo Infrastruktury.

Innowacyjną metodę eliminującą rozwój złotej algi opracowali naukowcy z Uniwersytetu Szczecińskiego. Stworzył ją zespół pracujący pod egidą Ministerstwa Infrastruktury. W skład grupy wchodzili też specjaliści z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego oraz firmy Ecco-Logic we współpracy z PGW Wody Polskie.

Zespół stworzył eksperymentalną metodę SinStop, której celem było ograniczenie zakwitów złotej algi i śnięć ryb w Kanale Gliwickim. Wynaleziony przez polskich naukowców preparat SinStop jest całkowicie naturalny i oparty na bazie krzemu. Zastosowanie tej metody na szeroką skalę może znacząco obniżyć ryzyko kolejnych katastrof ekologicznych.

SinStop to niejedyna metoda

Pod nadzorem Ministerstwa Klimatu i Środowiska prowadzony jest także inny eksperyment. Polega on na dozowaniu nadtlenku wodoru (H2O2) do rzeki Kłodnicy, gdzie trafia zawierająca złotą algę woda z Dzierżna Dużego, a następnie przedostaje się do Odry.

Szefowa Ministerstwa Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska w niedzielę poinformowała, że dozowanie nadtlenku wodoru do Kłodnicy spowodowało zmniejszenie poziomu złotej algi w wodzie o 95-99 proc. Dodała, że to jedynie "próba znalezienia sposobu na incydentalną neutralizację złotej algi", a prace nad rozwiązaniami systemowymi trwają.

REKLAMA

Czym są złote algi?

Złote algi (Prymnesium parvum) to mikroorganizmy jednokomórkowe. Pojawiają się głównie w wodach słonych, ale mogą być również obecne w słodkich, jeśli ulegną one zasoleniu. Obecność w wodzie złotych alg można stwierdzić dopiero w momencie, kiedy dojdzie do ich zakwitu. Woda przybiera wtedy złoty odcień, skąd wynika nazwa tych mikroorganizmów. Algi bardzo szybko się namnażają i nie potrzebują do tego słońca. Nadmierny rozrost złotych alg jest odpowiedzialny za masową śmierć ryb w rzekach Stanów Zjednoczonych, Niemiec czy Polski.

IAR, PAP, Radio Szczecin, X, paw/wmkor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej