Liga Mistrzów. Lille blisko awansu. Szymon Marciniak nie uznał dwóch goli Slavii

2024-08-20, 22:56

Szymon Marciniak. Foto: Grzegorz Wajda/REPORTER/East News

OSC Lille pokonało Slavię Praga 2:0 w meczu 4. rundy kwalifikacji Ligi Mistrzów. Sędzią spotkania w Valenciennes, gdzie tymczasowo swoje mecze rozgrywa Lille, był Polak Szymon Marciniak. Wygrały także Bodo/Glimt oraz Dinamo Zagrzeb.

Slavia, która po raz ostatni w Lidze Mistrzów grała w sezonie 2019/20, rozpoczęła spotkanie ostrożnie, zostawiając sporo miejsca gospodarzom. Bramka Czechów była jednak jak zaczarowana - znakomite szanse marnowali Jonathan David i Edon Zhegrova.

Goście odpowiedzieli w 45. minucie groźnym strzałem Tomasa Chorego, który o centymetry minął słupek bramki Lucasa Chevaliera. Do przerwy było jednak 0:0.

Tuż po zmianie stron Lille w końcu znalazło drogę do siatki gości. W 51. minucie Hakon Haraldsson posłał prostopadłą piłkę do Davida, a Kanadyjczyk w sytuacji sam na sam z bramkarzem się nie pomylił. Slavia strzeliła gola w 63. minucie, ale bramka nie została uznana z powodu zagrania ręką El Hadjiego Malicka Dioufa.

Ostatnie słowo należało jednak do Francuzów - w 77. minucie w pole karne Czechów wdarł się Zhegrova i pewnym strzałem wykończył solową akcję. Slavia ponownie odpowiedziała i znowu, tym razem z powodu spalonego ich gol nie został uznany przez Marciniaka. Powtórki wykazały, że polski arbiter podjął słuszną decyzję. Nie zmienia to faktu, że czescy kibice dali upust swojej frustracji i w mediach społecznościowych ostro krytykowali sędziego z Płocka.

Dinamo i Bodo/Glimt blisko awansu

Zaliczkę przed rewanżem wypracowało także Dinamo Zagrzeb, które pokonało Karabach Agdam 3:0. Chorwaci objęli prowadzenie po golu Marko Pjacy z 29. minuty. Rywali "dobił" znany z gry w Legii Warszawa Sandro Kulenović - autor dwóch trafień (75. i 80.).

Cały mecz na ławce rezerwowych Karabachu spędził polski golkiper Mateusz Kochalski, który do mistrza Azerbejdżanu przeszedł tego lata za 900 tys. euro ze Stali Mielec.

Blisko awansu na półmetku 4. rundy są także gracze Bodo/Glimt, którzy 2:1 pokonali Crveną Zvezdę Belgrad. Gole dla Norwegów strzelili Odin Luras Bjortuft (52.) i Isak Maatta (62.). Dla Serbów trafił Ognjen Mimovic (75.).

Rewanże odbędą się 28 sierpnia. W środowej serii meczów kwalifikacji LM Dynamo Kijów podejmie w Lublinie Salzburg, Malmoe FF zagra ze Spartą Praga, FC Midtjylland ze Slovanem Bratysława, a Young Boys zmierzą się z Galatasaray Stambuł.