Zbliża się 75 lecie zespołu Mazowsze". Jakie jest jego znaczenie dla polskiej kultury?

Gość audycji "Temat dnia" w Polskim Radiu 24, Krzysztof Kurlej, menager, śpiewak i tancerz Zespołu Pieśni i Tańca “Mazowsze”, przypomniał o zbliżającym się w przyszłym roku, 75-leciu powstania tego zasłużonego dla polskiej kultury instytucji. Poruszył także temat jak można przełamać stereotyp, że kultura ludowa jest tylko kulturą chłopską.

2024-08-18, 19:45

Zbliża się 75 lecie zespołu Mazowsze". Jakie jest jego znaczenie dla polskiej kultury?
Zespół Pieśni i Tańca "Mazowsze".Foto: RDC/twitter

Zespół Pieśni i Tańca "Mazowsze" koncertem w Łazienkach Królewskich rozpoczął kolejny sezon artystyczny. 
"Mazowsze" powołał do życia dekret Ministerstwa Kultury i Sztuki z 8 listopada 1948 roku. W skład zespołu wchodzą balet, chór i orkiestra symfoniczna. Melodie pochodzą z 39 regionów etnograficznych Polski oraz z całego świata.

Posłuchaj

Krzysztof Kurlej, menager Zespołu Pieśni i Tańca “Mazowsze” gościem Polskiego Radia24 (Temat dnia) 23:41
+
Dodaj do playlisty

 

Idea Sygietyńskiego

- Jechali z całej Polski, jedni wyszukani po wsiach przez prof. Tadeusza Sygietyńskiego, inni dowożeni ze wsi. Tak było z Krysią Jusińską, którą przywiózł z Klembowa podwarszawski organista – opowiadał w Polskim Radiu członek "Mazowsza", Tadeusz Kruk.

REKLAMA

Idea utworzenia zespołu, który będzie, poprzez śpiew i taniec, prezentować tradycje i zwyczaje polskiej wsi, powstała na długo przed ukazaniem się dekretu Ministerstwa Kultury i Sztuki. Tadeusz Sygietyński był kompozytorem i miłośnikiem folkloru.

Jego żona Mira Zimińska-Sygietyńska należała w czasach dwudziestolecia międzywojennego do grona najpopularniejszych aktorek filmowych i kabaretowych. W murach zbombardowanej Warszawy przyrzekli sobie, że jeśli przeżyją wojnę, założą zespół, spełniając tym samym jedno z największych marzeń kompozytora.

"Mazowsze" to marka dobrze znana za granicą

- Łazienki królewskie są od lat obecne w naszej historii, pretekstem  do koncertu była jest wystawa plenerowa z fotografiami z koncertów "Mazowsze". Od kilkunastu lat mamy własną scenę - od roku 2009 dzielimy czas na wyjazdy krajowe i zagraniczne i granie na naszej scenie dla publiczności - przypomniał Krzysztof Kurlej.

- Widok obecnego  "Mazowsza" to głównie zasługa Miry Zimińskiej - Sygietyńskiej , bo ona wiele wiedziała wiele o scenie teatralnej, oprawie, kolorze, samych tańcach. To miało być czytelne dla wszystkich grup odbiorców, to miało być  folklor w formie widowiska, opartego o na dynamicznej muzyce i ferii kolorów - powiedział Kurlej. 

REKLAMA

"Mazowsze" do tej pory dało pond 10 tysięcy koncertów i odwiedziło ponad 50 krajach.

- Zespół gra w tym samym składzie i oprawie muzycznej i strojach, czy to będzie Carnegie Hall w Nowy Jorku, czy to będzie scena w małej miejscowości. Jesteśmy marką dobrze znaną za granicą, występujemy pod nazwą "Magnificent Mazowsze", a taka nazwa została nam nadana przez amerykańskiego krytyka. W USA byliśmy ponad 700 razy - wspominał Krzysztof Kurlej.

W roku 2018 udało się zespołowi wystąpić w Irkucku na Syberii, to było bardzo ważne i oczekiwane spotkanie z polską kulturą dla potomków polskich zesłańców. Ogromne wrażenie wywołali także np. w Japonii, gdzie grali przez pięć tygodni oraz w Islandii, gdzie 10 procent społeczeństwa to dziś Polacy. "Mazowsze" występowało nie tylko z wykonawcami muzyki klasycznej, ale także z polskimi zespołami: Kombi, Marius Manx, braćmi Cugowskimi. Znana piosenkarka Maria Jopek ma także swoje muzyczne korzenie w tym zespole, gdzie występował jej ojciec i matka.


***

REKLAMA

Audycja: Temat dnia
Prowadzący: Piotr Wąż
Goście: Krzysztof Kurlej, menager, śpiewak i tancerz Zespołu Pieśni i Tańca “Mazowsze”,
Data emisji: 18.08.2024
Godzina emisji: 18:06

PR24/sw


 

REKLAMA


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej