Naukowcy biją na alarm. Ozempic może wywołać ten skutek uboczny

2024-08-23, 06:43

Naukowcy biją na alarm. Ozempic może wywołać ten skutek uboczny
Nowe badania dot. Ozempicu. Foto: shutterstock

Leki na cukrzycę, które zrobiły karierę także jako środki odchudzające, mogą mieć związek z myślami samobójczymi. Z badań wynika, że takie farmaceutyki pogarszają nastrój przyjmujących je osób.

Autorzy badania zaprezentowanego na łamach "JAMA Network Open" sugerują, że semaglutyd (znany głównie jako Ozempic oraz Wegovy) może mieć związek z częstszym pojawianiem się myśli samobójczych. Podkreślają przy tym, że ta koincydencja wymaga pilnego wyjaśnienia.

O takim ubocznym wpływie leków działających na apetyt wiedziano już wcześniej. Na przykład w roku 2008 trzeba było wycofać z rynku rimonabant. Wprawdzie lek zmniejszał apetyt, wpływając na układ kannabinoidowy, ale sprzyjał depresji i próbom samobójczym.

Czy podobne zagrożenie niesie z sobą stosowanie semaglutydu? 

Analiza międzynarodowego zespołu naukowców pozwoliła zauważyć częstsze występowanie myśli samobójczych u pacjentów korzystających z semaglutydu - również gdy porównano sytuację w grupie pacjentów otrzymujących dapagliflozynę i metforminę oraz w podgrupie pacjentów stosujących leki przeciwdepresyjne i benzodiazepiny.

Zdaniem autorów badania związek pojawiania się myśli samobójczych z semaglutydem wymaga pilnego wyjaśnienia.

REKLAMA

Prof. Przemysława Jarosz-Chobot, konsultant wojewódzki w dziedzinie diabetologii i endokrynologii w woj. śląskim w rozmowie z portalem polskieradio24.pl, mówiąc o skutkach ubocznych podkreślała, że pacjent, u którego zalecane jest stosowanie Ozempicu, musi najpierw przejść szereg szczegółowych badań, aby sprawdzić, czy nie ma przeciwwskazań do tej terapii.

- To jest silnie działający lek, który musi być przypisany odpowiedniemu pacjentowi. Lekarz musi wiedzieć, czy nie ma żadnych przeciwwskazań. Dopiero potem można rozpocząć leczenie Ozempicem - tłumaczy. W przypadku braku dokładnych badań może dojść do powikłań.

Skutki uboczne

Niepożądanymi skutkami ubocznymi są m.in. bóle żołądka, biegunka czy zapalenie trzustki. - Wystąpić może też wiele innych skutków ubocznych, jeśli na pacjenta nie spojrzymy holistycznie - wskazuje diabetolog i przypomina, że w nadmiarze szkodzi nawet witamina C.

Lekarka podkreśla, że Ozempic nie jest żadnym magicznym środkiem na odchudzanie. Jest to lek "zarejestrowany dla pacjentów z cukrzycą typu 2, regulacji cukru we krwi i obniżenia masy ciała, przy współistniejącej otyłości". - Mamy więc wartość dodaną - wskazuje.

REKLAMA

Semaglutyd (znany głównie jako Ozempic oraz Wegovy) i liraglutyd to leki działające na receptor peptydu glukagonopodobnego-1 (RA GLP-1). Zostały pierwotnie wprowadzone do leczenia cukrzycy typu 2, jednak są często przepisywane osobom otyłym ze względu na ich właściwości odchudzające. Zaobserwowano również, że mogą zapobiegać chorobom nerek, a nawet nowotworom.

Jeśli potrzebujesz pomocy, zadzwoń pod ten numer: 800 70 2222 do Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym lub 800 119 199 - bezpłatny anonimowy telefon i czat zaufania dla dzieci i młodzieży.

Czytaj także: 

PAP,polskieradio24.pl,pkur/wmkor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej