MFiPR chce wstrzymania prac nad kredytem #naStart. Znamy powód

2024-08-24, 18:00

MFiPR chce wstrzymania prac nad kredytem #naStart. Znamy powód
MFiPR chce wstrzymania prac nad kredytem #naStart do uzyskania info o wpływie na rynek. Foto: Shutterstock/Fotokn

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej chce wstrzymania przez rząd prac nad projektem ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. MFiPR chce najpierw mieć informacje o wpływie kredytu na rynek mieszkaniowy.

Rząd nadal prowadzi prace nad projektem ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart, który zakłada dopłaty do kredytów mieszkaniowych. Tymczasem Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej chce ich wstrzymania do czasu uzyskania informacji o wpływie tego rozwiązania na rynek najmu i kupna mieszkań. Brakuje nie tylko oceny wpływu przyszłego systemu dopłat, ale także danych pozwalających ocenić poprzedni program.

"Wszystkie źródła mówią o wzroście cen"

- W dalszym ciągu odnotowujemy brak danych dotyczących wpływu kredytu 2% (BK2%) na szereg obszarów, m.in. wpływu na rynek najmu - przypomniała, cytowana przez ISBiznes, ministra Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Bezpieczny Kredyt wprowadzony był przez rząd Mateusza Morawieckiego i przeznaczone na program środki rozeszły się szybciej niż zakładano. Okres trwania programu to czas gwałtownego wzrostu cen mieszkań na rynku zarówno pierwotnym, jak i wtórnym.

- Podstawowy argument, że dopracowany kredyt mieszkaniowy #na Start nie spowoduje wzrostu cen nieruchomości jest trudny do przyjęcia, ponieważ prawie wszystkie źródła eksperckie mówią o ich wzroście, a co najwyżej o pewnej stabilizacji wzrostu cen - stwierdziła ministra Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz (Polska2050). 

REKLAMA

Potrzeba zwiększenia podaży mieszkań

Zdaniem resortu funduszy i polityki regionalnej, rząd powinien przede wszystkim skupić się na zwiększaniu podaży. Szefowa ministerstwa uważa, że priorytetowo powinny być traktowane działania umożliwiające budowę mieszkań przez samorządy, Towarzystwa Budownictwa Społecznego i Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe. Ocenia ona, że inwestycje w TBS i SIM mogłyby relatywnie szybko przyczynić się do zwiększenia liczby mieszkań o ile zapewni się wystarczające środki.

- Dlatego też, wobec braku kompleksowych i pogłębionych analiz dotyczących wpływu programu BK2% na szereg obszarów oraz przy jednoczesnej świadomości, że program ten przyczynił się do wzrostu cen mieszkań, zdaniem MFiPR priorytetem rządu w tym momencie nie powinno być tworzenie kolejnego instrumentu o tożsamym - negatywnym - wpływie, ale powinny być działania propodażowe i zwiększające efekty budownictwa o charakterze społecznym (tj. przede wszystkim dofinansowanie kredytowania preferencyjnego BGK i dotacji dla gmin z Funduszu Dopłat) - podkreśliła ministra.

Kredyt #naStart

Projekt ustawy o kredycie mieszkaniowych #naStart zakłada m.in. że dopłaty do kredytu mają być zróżnicowane w zależności od wielkości gospodarstwa domowego. W projekcie są także ograniczenia dochodowe, wiekowe (dla singli - maksymalny wiek to 35 lat) czy kwotowe dotyczące maksymalnej kwoty kredytu do której udzielane są dopłaty (przy czym beneficjent programu będzie mógł wziąć większy kredyt, po prostu dopłaty będą dotyczyły kwoty objętej pomocą rządu). Obecnie projekt rządu zakłada, że oprocentowanie kredytu w ramach programu wyniesie maksymalnie 1,5 proc. dla singli i bezdzietnych. 

Czytaj także: 

ISBiznes/gov.pl/AM

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej