Poprzeczne czy podłużne? Powszechny problem płaskostopia

2024-08-26, 22:04

Poprzeczne czy podłużne? Powszechny problem płaskostopia
Stopy są fundamentem ciała. Foto: Peakstock/Shutterstock

Płaskostopie jest powszechnym problemem. - Występuje u 42 proc. populacji. Każdego dnia spotykam pacjentów, których dotyczy - mówił w Polskim Radiu 24 fizjoterapeuta Adam Wiśniewski. 

Płaskostopie jest wadą postawy, która polega na częściowym lub całkowitym zaniku wysklepienia stóp. W prawidłowo ukształtowanej stopie kości tworzą łuk, jej powierzchnia dotyka do podłoża tylko częściowo. Natomiast płaskostopie powoduje, że powierzchnia stopy staje się niemalże płaska – w zależności od stopnia zniekształcenia. 


Posłuchaj

Fizjoterapeuta Adam Wiśniewski o płaskostopiu (Samo zdrowie) 26:15
+
Dodaj do playlisty

 

Istnieją przy tym dwa rodzaje płaskostopia. - Wychodząc spod prysznica, możemy zaobserwować, jak wygląda odcisk stopy. Jeśli zauważymy cały jej obraz, to możemy podejrzewać, że mamy problem płaskostopia podłużnego - powiedział  Adam Wiśniewski.

Trudniejsze do zdiagnozowania jest płaskostopie poprzeczne. - Występuje przy obniżeniu łuku stopy poprzez nacisk, buty. Pacjenci często nie zdają sobie sprawy z tego problemu. Można jednak zaobserwować odciski od podeszwy na drugiej głowie kości śródstopia, słabo odciskany paluch, doświadczać swędzenia i mrowienia. Wszystko to sugeruje problem płaskostopia poprzecznego - tłumaczył fizjoterapeuta.  

REKLAMA

Płaskostopie wymaga leczenia. Wada może się pogłębiać, wywoływać bóle w okolicach stóp, kolan, a nawet pleców. Jak kondycja stóp, filaru ciała, wpływa na organizm? Jak można zniwelować płaskostopie, potoczne zwane platfusem? 

***

Audycja: Samo zdrowie
Prowadzący: Małgorzata Telmińska
Gość: Adam Wiśniewski (fizjoterapeuta)
Data emisji: 26.08.2024
Godzina emisji: 19.33

PR24

REKLAMA

kmp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej