"A więc wojna". Nowy podcast Polskiego Radia. Sprawdź, co przygotowaliśmy

2024-08-28, 12:01

"A więc wojna". Nowy podcast Polskiego Radia. Sprawdź, co przygotowaliśmy
Rekonstrukcja bitwy pod Mławą z kampanii wrześniowej 1939 roku . Foto: Robert Bartosewicz / Polskie Radio

W nowym podcaście "A więc wojna" usłyszymy m.in. archiwalne nagrania Polskiego Radia z 1939 roku. Przypomnimy przyczyny wybuchu II wojny światowej, a także przebieg kampanii wrześniowej i przyczyny klęski. O tym wszystkim opowiedzą dziennikarze i pasjonaci historii Przemysław Lis i Bartłomiej Makowski.

Premierę podcastu zaplanowano na piątek 30 sierpnia. Będzie on dostępny na platformie Polskiego Radia oraz w popularnych serwisach podcastowych. Historii związanych z rozpoczęciem II wojny światowej - w pierwszym odcinku - można będzie zatem wysłuchać już dwa dni przed kolejną rocznicą jej wybuchu.

Posłuchaj

Przemysław Lis i Bartłomiej Makowski o nowym podcaście Polskiego Radia (Temat dnia) 24:33
+
Dodaj do playlisty

- Będzie to czteroodcinkowa historia wojny 1939 roku. Następne odcinki można odsłuchać w kolejne piątki. Opowiemy o tym, jak doszło do II wojny światowej, jaki był przebieg kampanii wrześniowej i co spowodowało klęskę. A to wszystko zostanie zilustrowane wspaniałymi nagraniami z Archiwum Polskiego Radia. Tymi najcenniejszymi, czyli ocalałymi z września 1939 roku - powiedział Bartosz Makowski.

II wojna światowa w Polskim Radiu. "Ciąży na nas odpowiedzialność"

- Musimy pamiętać, że na nas, współczesnych radiowcach, ciąży niesamowita odpowiedzialność. Mamy przywilej, że możemy pracować nad tym, co nasi poprzednicy wynieśli z narażeniem życia w roku 1939 z płonących już budynków Polskiego Radia. I ukryli to na kilkadziesiąt powojennych lat. Dzięki temu możemy posłuchać tego, jak brzmi tamten rok - dodał dziennikarz.

Zaznaczył również, że specjaliści z Archiwum Polskiego Radia "wspaniale opracowali materiały płytowe z 1939 roku". - Nie będzie niespodzianek. Wydaje mi się, że będzie to pierwszy tak narracyjnie ujęty program, który będzie wprowadzał kontekstualnie te nagrania - podkreślił.

REKLAMA

Podcast pokaże też, jak funkcjonowało w tamtym czasie Polskie Radio. - Chcemy również powiedzieć o tym, jak wówczas, we wrześniu '39 roku, wyglądała praca radiowców i jaka była wtedy rola Polskiego Radia - zaznaczył Przemysław Lis.

- To przecież nie tylko komunikaty z frontu. To także przemówienia polityków i fascynujące relacje. Mamy między innymi relację Józefa Małgorzewskiego z 3 września. A zatem z momentu, kiedy alianci dołączyli do wojny. W Warszawie odbywały się wtedy liczne, olbrzymie manifestacje, w tym pod ambasadą brytyjską, jedną z nich on relacjonował - powiedział dziennikarz.

Za początek wojny uznaje się atak niemieckiego pancernika "Schleswig-Holstein", który 1 września o godzinie 4.45 ostrzelał polską składnicę wojskową na Westerplatte. Dwie minuty wcześniej, czyli o 4.43, niemieckie bombowce zaatakowały Wieluń, miasto leżące około 20 km od ówczesnej granicy polsko-niemieckiej.

Również 1 września 1939 roku rozpoczęła się obrona Poczty Polskiej w Gdańsku. Po zaciętej walce pracownicy urzędu poddali się, gdy Niemcy podpalili budynek. Zginęło 12 osób, 38 rozstrzelano, a 23 zamordowano w obozach koncentracyjnych.

REKLAMA

Czytaj także:

 * * * 

Audycja: Temat dnia
Prowadzi: Maria Furdyna
Goście: Przemysław Lis i Bartłomiej Makowski  
Data emisji: 28.08.2024
Godzina emisji: 10.33

bartos/kmp

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej