Bundesliga. Szok w Leverkusen. Wyjątkowa seria Bayeru dobiegła końca

2024-08-31, 21:53

Piłkarze Bayeru Leverkusen przegrali w Bundeslidze po raz pierwszy od ponad roku. Foto: EPA/RONALD WITTEK

Bayer Leverkusen, który poprzedni sezon Bundesligi zakończył z tytułem mistrzowskim i nie poniósł ani jednej porażki, w sobotę przegrał 2:3 z RB Lipsk. Piłkarze Xabiego Alonso wypuścili z rąk wygraną mimo prowadzenia 2:0.

Dwa gole Loisa Opendy pomogły RB Lipsk odrobić dwubramkową stratę i wygrać 3-2 z Bayerem Leverkusen w najciekawszym sobotnim meczu Bundesligi, kończąc tym samym serię 35 ligowych meczów bez porażki drużyny Xabiego Alonso.

Leverkusen dominowało od początku, a Jeremie Frimpong otworzył wynik w 38. minucie, strzelając z bliskiej odległości, po czym Alejandro Grimaldo podwyższył prowadzenie tuż przed przerwą.

Lipsk odpowiedział golem zdobytym przez pomocnika Kevina Kampla w doliczonym czasie pierwszej połowy, a Openda wyrównał w 57. minucie, by następnie zdobyć gola z dystansu dziesięć minut przed końcem regulaminowego czasu gry. Bayer, który wielokrotnie odrabiał straty w końcówkach i potrafił ratować się z trudnych sytuacji, tym razem był bezradny.

RB Lipsk awansował na szczyt tabeli z sześcioma punktami, podczas gdy Leverkusen spadło na dziewiąte miejsce z trzema punktami.

- Mieliśmy szansę do końca. Zbyt łatwo straciliśmy gole. Popełniliśmy błędy w obronie. Zaspaliśmy w takiej czy innej sytuacji i zostało to ukarane - powiedział obrońca Bayeru oraz reprezentacji Niemiec Jonathan Tah.

Sobotni mecz przejdzie do historii Bundesligi. Piłkarze z Leverkusen poprzedniej porażki na krajowym podwórku doznali 27 maja 2023 roku - 0:3 z VfL Bochum.

VfL Wolfsburg na wyjeździe wygrał z Holstein Kiel 2:0, a dobre występy zanotowali bramkarz Kamil Grabara i Jakub Kamiński. Ten pierwszy tym razem zachował czyste konto. Kamiński ponownie grał na lewej obronie, a w doliczonym czasie gry miał okazję do zdobycia bramki, jednak strzelił minimalnie obok słupka.

W innych meczach VfB Stuttgart zremisował z FSV Mainz 3:3 (2:1), Eintracht Frankfurt pokonał TSG Hoffenheim 3:1 (2:0), Borussia Moenchengladbach wygrała na wyjeździe z VfL Bochum 2:0 (0:0)