Przerwy humanitarne ratunkiem dla dzieci? W Strefie Gazy rozpoczęto szczepienia przeciwko polio

W Strefie Gazy wprowadzono tzw. przerwy humanitarne. Ma to związek z prowadzoną kampanią szczepień dzieci przeciwko polio. Zgodę na trzydniowe przerwy Izrael wyraził pod koniec zeszłego tygodnia. 

2024-09-01, 10:28

Przerwy humanitarne ratunkiem dla dzieci? W Strefie Gazy rozpoczęto szczepienia przeciwko polio
W Strefie Gazy wprowadzono przerwy humanitarne, które mają pozwolić na szczepienie dzieci przeciwko polio. Foto: MOHAMMED ABED/AFP/East News

Pierwsza przerwa humanitarna rozpoczęła się w centralnej części Strefy Gazy. Jak przekazał przedstawiciel Światowej Organizacji Zdrowia na terytoriach palestyńskich Rik Peeperkorn, podobne działania mają zostać podjęte również na północy i południu. 

Ponadto istnieje również możliwość przedłużenia przerwy humanitarnej o jeden dzień, jeśli zajdzie taka potrzeba. 

Setki tysięcy dzieci otrzyma szczepionkę

Szczepienia mają objąć ponad 640 tys. dzieci w wieku poniżej 10 lat. Przyjęcie szczepionki to jednak dopiero pierwszy etap. Pracownicy służby zdrowia za cztery tygodnie będą musieli wrócić, aby każdemu zaszczepionemu dziecku podać jeszcze dwie krople. 

Ta kwestia jest jednak problematyczna. Dotychczas nie odbyły się konsultacje w sprawie organizacji przerw humanitarnych, w których medycy mogliby podać dzieciom ostatnią dawkę. Łącznie do Strefy Gazy zostało dostarczonych 1,3 mln dawek doustnej szczepionki NoPV2. 

REKLAMA

Zła sytuacja zdrowotna

W zeszłym miesiącu w Strefie Gazy potwierdzono polio u nieszczepionego 10-miesięcznego dziecka. Zarówno Unia Europejska jak i Stany Zjednoczone wyraziły zaniepokojenie tą sytuacją. Warto przypomnieć, że polio jest wysoce zakaźnym wirusem. 

Najczęściej rozprzestrzenia się przez ścieki i zanieczyszczoną wodę. Infrastruktura wielu placówek opieki zdrowotnej w Strefie Gazy jest uszkodzona, co powoduje wylewanie się ścieków. To z kolei skutkuje wysokim ryzykiem wystąpienia chorób wśród ludności. Polio dotyka przede wszystkim dzieci poniżej piątego roku życia. Powoduje deformacje, paraliż, a nawet śmierć. 

Czytaj także:

IAR/Olendzki/egz

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej