Medyczna marihuana na celowniku resortu finansów. Złe wieści dla pacjentów

Ministerstwo Finansów chce, by podatek VAT na leczniczą marihuanę wyniósł 23 proc. zamiast dotychczasowych 8 proc.

2024-09-04, 11:50

Medyczna marihuana na celowniku resortu finansów. Złe wieści dla pacjentów
MF chce większego opodatkowania marihuany leczniczej. Foto: Sebastian Duda/Shutterstock

Obecnie cena marihuany leczniczej waha się między 50 a 70 zł za gram. Używanie tego specyfiku do celów zdrowotnych jest w Polsce coraz popularniejsze. Dane Ministerstwa Zdrowia mówią o sprzedaży w 2023 roku 4,6 tony medycznej marihuany. To bardzo wyraźny skok. W 2022 roku było to niecałe 1,2 tony, a w 2019 roku - zaledwie 0.03 tony.

Medyczna marihuana. Będzie drożej?

Portal money.pl informuje, że ceny wyrobu mogą wkrótce wzrosnąć, bowiem Ministerstwo Finansów pracuje nad zwiększenie podatku VAT na dostawy wyrobów z konopi siewnej. Dotychczasowe 8 proc. miałaby zastąpić stawka 23 proc.

Jak czytamy na rządowych stronach, taka zmiana jest zasadna, "ponieważ brak jest uzasadnienia do stosowania w odniesieniu do tego typu towarów preferencji w VAT".

Receptę na marihuanę leczniczą może wystawić każdy lekarz. Żeby specyfik był w Polsce legalny, musi mieć stężenie THC niższe niż 0,3 procent. Konopi używa się w przypadku dolegliwości onkologicznych i neurologicznych, na przykład w przypadku migren.

REKLAMA

Według danych Centrum e-Zdrowia w pierwszym kwartale 2024 roku zrealizowano 115 tysięcy recept na marihuanę leczniczą.

Marihuana nie z "receptomatu"

Zgodnie z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie recepty na konopie nie mogą wydawać tak zwane "receptomaty". Rzecznik praw pacjenta Bartłomiej Chmielowiec podkreślił, że sytuacja, w której pacjentowi przepisany zostanie lek bez uprzedniego zbadania, jedynie na podstawie wypełnionej ankiety, jest niedopuszczalna.

- Brak właściwej weryfikacji stanu zdrowia naraża pacjenta na niepotrzebne ryzyko wystąpienia działań niepożądanych danego leku, postawienie złej diagnozy i opóźnienie wdrożenia właściwego leczenia. Dotyczy to szczególnie możliwości uzyskania recept na leki odurzające, antydepresyjne, psychotropowe, psychoaktywne czy medyczną marihuanę - ocenił rzecznik.

Czytaj także:

ms/money.pl, PAP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej