Nasi sąsiedzi mają system Pegasus? Przeciek ze służb bezpieczeństwa

Słowacki rząd najprawdopodobniej zakupił izraelski system Pegasus, umożliwiający totalną penetrację smartfonów - alarmuje słowacki serwis Dennik N, powołując się na swoje źródław strukturach bezpieczeństwa w Bratysławie.

2024-09-04, 15:20

Nasi sąsiedzi mają system Pegasus? Przeciek ze służb bezpieczeństwa
Za pomocą Pegasusa można nie tylko podsłuchiwać rozmowy z zainfekowanego smartfona, ale też uzyskać dostęp do przechowywanych w nim innych danych, np. e-maili, zdjęć czy nagrań wideo oraz kamer i mikrofonów. Foto: Motortion Films/Shutterstock

System Pegasus pozwala uzyskać dostęp do dowolnego smarfona - pozwala podsłuchiwać rozmowy, a także umożliwia wgląd w korespondencję czy zdjęcia. Słowem umożliwiają "totalną penetrację" jakiegokolwiek telefonu komórkowego.

Słowackie służby nie potwierdziły, ani nie zaprzeczyły doniesieniom o zakupie "Pegasusa".

- Metody, formy i środki działalności wywiadowczej są tajne. Z tego powodu nie ma możliwości przekazania jakiejkolwiek informacji na ten temat - skomentowała rzeczniczka Słowackiej Służby Informacyjnej Zuzana Morávková.

Z fazy testów do działania

Szczegóły dotyczące nowego narzędzia służb opublikował w sieci słowacki serwis Denník N. Wskazał, że państwowe służby miały zakupić niedawno izraelski system "Pegasus". Cztery źródła w kręgach służb bezpieczeństwaw Bratysławie twierdzą, że z początkiem września zakupione przez rząd oprogramowanie przeszło z fazy testów do pełnego działania.

REKLAMA

Podsłuchy bez zgody sądu?

Jak przypomina Dennik N, koalicji rządowa premiera Roberta Ficy chce zmienić przepisy, by umożliwiały służbom prowadzenie podsłuchów także bez zgody sądu.

Główna agencja wywiadowcza w tym kraju, Słowacka Służba Informacji (SIS), działa w trybie niejawnym i z zasady nie informuje o swoich zasobach wywiadowczych i w związku z tym nie jest możliwe niezależne sprawdzenie, czy Pegasus lub podobne oprogramowanie jest w jej posiadaniu.

Posłuchaj

Media słowackie o zakupie przez służby systemu Pegasus - relacja Wojciecha Stobby (IAR) 0:55
+
Dodaj do playlisty

Słowacki serwis przypomniał, że służby mogą stosować podsłuchy w postępowaniu karnym, na wniosek sądu albo bez nakazu, jeżeli wymaga tego sytuacja krytyczna, przy powiadomieniu sędziego w ciągu godziny.

Zapobieganie przestępczości

Pegasus miał pierwotnie służyć do przeciwdziałania najpoważniejszym przestępstwom, jednak w takich krajach jak Polska, Węgry i Hiszpania stał się narzędziem walki politycznej.

REKLAMA

Jak przypomniano, specjalna komisja Parlamentu Europejskiego, badająca wykorzystanie Pegasusa, ujawniła, że większość państw członkowskich UE zakupiła narzędzia szpiegujące, a niektóre z nich używały oprogramowania szpiegującego do bezprawnego i arbitralnego szpiegowania dziennikarzy, obrońców praw człowieka i polityków.

Czytaj także:

pg/iar/pap

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej