Żar z nieba i noc tropikalna. Tak zapowiada się weekend

Na prawdziwą, polską jesień jeszcze poczekamy. Na razie przed nami upalny weekend - zapowiada IMGW. Termometry pokażą ponad 30 stopni Celsjusza niemal w całym kraju. Jedynie miejscami na wybrzeżu i  krańcach południowych temperatura maksymalna nie przekroczy 29 stopni.

2024-09-07, 06:34

Żar z nieba i noc tropikalna. Tak zapowiada się weekend
Pogoda na weekend. IMGW zapowiada upał i tropikalną noc/Zdjęcie ilustracyjne. Foto: ANNA KACZMARZ / POLSKA PRESS/Polska Press/East News/IMGW/X.com screenshot

Jak przekazal Informacyjnej Agencji Radiowej rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grzegorz Walijewski, temperatury w pierwszym tygodniu września przewyższyły ogólnopolskie normy o pięć stopni. W województwie zachdniopomorskim z kolei, normy zostały przekroczone o 10 stopni. 

Czytaj także:

Przypomnijmy, że tego rodzaju anomalie synoptyk zapowiadał w rozmowie z polskieradio24.pl. już tydzień temu. - W pierwszych 10 dniach września dotrze do nas powietrze zwrotnikowe, które przyniesie ze sobą upały z temperaturą ponad 30 st. C - zaznaczał. Dodał również, że cały 2024 rok może być rekordowy - najcieplejszy od początku pomiarów meteorologicznych w Polsce .

Za wrześniowe upały odpowiada napływ powietrza zwrotnikowego.

REKLAMA

"Najbliższa noc będzie tropikalna"

Temperatury sięgające 32 stopni utrzymają się w sobotę i niedzielę. - Także najbliższa noc będzie tak zwaną nocą tropikalną - dodał w rozmowie z IAR Walijewski. Temperatura na wybrzeży w nocy przekroczy bowiem 20 stopni Celsjusza.

Miejscami może jednam wypatrywać zmian. - W niektórych regionach pogoda może zmienić się w niedzielę wieczorem - zapowiedział rzecznik IMGW.  Z zachodu nad Polskę nadejdzie niż, który przyniesie opady w kilku województwach: zachodniopomorskim, lubuskim, wielkopolskim i dolnośląskim.

Prognozuje się, że spadnie do 15 litrów na metr kwadratowy. W niedziele z kolei, przy utrzymującym się upale, możliwe są również burze. W całym kraju ochłodzi się we wtorek - zapowiada IMGW.

Pogoda w sobotę w Polsce. Upały nie odpuszczą

Jak wygląda dokładniejsza prognoza dla całej Polski? W sobotę w całym kraju możemy się natomiast spodziewać małego i umiarkowanego zachmurzenia. Po południu zaś w górach, lokalnie wzrost zachmurzenia do dużego i możliwe przelotne opady deszczu, a na zachodzie Karpat - także burze z opadem do 15 mm. Temperatura maksymalna od 28 do 32 st. C, chłodniej lokalnie na wybrzeżu i Podhalu od 24 do 27 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, porywisty, południowo-wschodni. W czasie burz porywy wiatru do 60 km/h.

REKLAMA

W sobotę w Warszawie będzie słonecznie. Temperatura maksymalna 32 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni. W nocy zachmurzenie małe lub bezchmurnie. Temperatura minimalna 15 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, południowo-wschodni.

Pogoda w nocy. Ponad 20 stopni Celsjusza

W nocy z kolei będzie bezchmurnie lub zachmurzenie małe, na zachodzie i południu miejscami wzrastające do umiarkowanego i dużego. Na południu możliwe słabe, przelotne opady deszczu. Temperatura minimalna od 12 st. C, 13 st. C na północnym wschodzie, około 16 st. C w centrum, do 20 st. C, 21 st. C na zachodzie kraju. Chłodniej lokalnie w rejonach podgórskich Karpat od 7 do 11 st. C. Wiatr słaby, miejscami umiarkowany, nad morzem porywisty, południowo-wschodni. W Sudetach porywy wiatru do 60 km/h.

Pogoda w niedzielę

W niedzielę we wschodniej połowie kraju bezchmurnie, lub zachmurzenie małe, w zachodniej i na południu umiarkowane, okresami wzrost zachmurzenia do dużego i możliwe przelotne opady deszczu, a na krańcach zachodnich także burze. Temperatura maksymalna od 28 do 32 st. C, chłodniej lokalnie na wybrzeżu i w rejonach podgórskich Karpat od 24 do 27 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, porywisty, południowo-wschodni i południowy. W Sudetach porywy wiatru do 60 km/h.

REKLAMA

W niedzielę w Warszawie możemy spodziewać się małego zachmurzenia. Temperatura maksymalna wyniesie 31 st. C. Powieje też słaby, umiarkowany, południowo-wschodni wiatr.


Źródła: IAR/IMGW/PAP/hjzrmb/polskieradio24.pl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej