Rajd Akropolu. Dobry występ Kajetana Kajetanowicza. Polak wysoko w klasyfikacji WRC2

Prowadzący w klasyfikacji generalnej mistrzostw świata WRC Belg Thierry Neuville (Hyundai I20 Rally1) wygrał Rajd Akropolu, 10. rundę cyklu i umocnił się na pozycji lidera. W WRC2 Challenger Kajetan Kajetanowicz (Skoda Fabia RS Rally2) zajął czwarte miejsce.

2024-09-08, 15:26

Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak na trasie Rajdu Akropolu. Foto: Materiały prasowe Kajetana Kajetanowicza

Drugą lokatę na Belgiem wywalczył Hiszpan Dani Sordo (Hyundai I20 Rally1) ze stratą 1.36,8, a Ott Tanak (Hyundai I20 Rally1), który prowadził po pierwszym, piątkowym etapie. Ostatecznie stracił do zwycięzcy 2.57,3. Estończyk był jednym z największych pechowców, gdyż cztery razy przebił oponę.

Rajd Akropolu zakończony

Pierwsze miejsce na tej liście jednak zdecydowanie "wywalczył" ośmiokrotny mistrz świata Francuz Sebastien Ogier (Toyota Yaris Rally1), który przed startem do ostatniego odcinka specjalnego był drugi ze stratą jednej minuty do lidera. Na tym OS, który był Power Stage, można było zdobyć dodatkowe punkty do klasyfikacji generalnej mistrzostw świata, dlatego Ogier wszystko postawił na jedną kartę.

Do 1,6 km trasy OS, który miał 18,3 km jechał perfekcyjnie, ale wtedy popełnił błąd. Na szybkim prawym zakręcie samochód podbiło, auto wypadło z drogi i kilka razy rolowało. Na szczęście klatka bezpieczeństwa spełniła swoje zadanie, kierowca i pilot samodzielnie wyszli z samochodu, według wstępnej diagnozy nie odnieśli żadnego poważnego urazu. Próbowali nawet naprawić samodzielnie rozbitą Toyotę, aby nawet z bardzo dużą stratą ukończyć próbę.

I to się udało. Ogier zameldował się na mecie pechowego odcinka ze stratą prawie 23 minut, ale w klasyfikacji generalnej spadł na 15. pozycję.

Udany występ Kajetanowicza i Szczepaniaka

Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak w swoim czwartym tegorocznym starcie w mistrzostwach świata zajęli czwarte miejsce w WRC2 oraz trzecie wśród Challengerów. W klasyfikacji generalnej Polacy uplasowali się na siódmej pozycji ze stratą 9.54,0.

- Pojechaliśmy bardzo ostrożnie ostatni etap. Dziękuję zespołowi i kibicom, to był ciężki rajd. Teraz czas na powrót do domu – powiedział na mecie Kajetanowicz.

W WRC2 zwyciężył Fin Sami Pajari (Toyota Yaris GR Rally2), czwarty Kajetanowicz stracił do niego 2.52,9.

Neuville liderem klasyfikacji generalnej

W klasyfikacji generalnej mistrzostw świata WRC kierowców zdecydowanie prowadzi Neuville ze 192 punktami. Tanak przesunął się na drugie miejsce - 158 pkt. Trzeci jest Ogier - 154 pkt. Francuz powiększył swój dorobek tylko dzięki temu, że dojechał do mety w Lamii.

To był warunek, aby - zgodnie z nowym regulaminem WRC - zaliczyć mu punkty zdobyte w piątek i sobotę.

Kolejną, 11. rundą sezonu będzie Rajd Chile, zaplanowany na 26-29 września.