Gwałtowna zmiana pogody od wtorku. Temperatura mocno w dół

W nadchodzącym tygodniu temperatury w Polsce spadną do zaledwie kilkunastu kresek powyżej zera - nawet do 15 st. C. Pojawią się też opady deszczu, a nawet burze. Ochłodzenia możemy się spodziewać już od wtorku.

2024-09-09, 07:01

Gwałtowna zmiana pogody od wtorku. Temperatura mocno w dół
Wtorek przyniesie zmianę pogody . Foto: Shutterstock/IMGW

Początek września okazał się dla nas łaskawy pod względem pogody. Było bardzo ciepło, miejscami nawet upalnie. Letnia aura sprzyjała przedłużaniu urlopów lub organizacji weekendowych wyjazdów. Jednak pogoda już wkrótce ulegnie gwałtownemu pogorszeniu. Czas się powoli żegnać z latem, nadciąga jesień.

Według prognoz kolejne dni przyniosą ochłodzenie i opady deszczu. Pogoda zacznie się stopniowo pogarszać od poniedziałku. W połowie tygodnia będzie już znacznie chłodniej. Do Polski mają nadciągnąć niże i fronty, które sprawią, że pogoda w środku nadchodzącego tygodnia się pogorszy. Za sprawą niżu genueńskiego w drugiej połowie tygodnia miejscami mają z kolei wrócić intensywne opady.

Na zachodzie kraju zaznacza się wpływ frontu atmosferycznego, za którym zaczęło napływać powietrze polarne morskie, jedynie na wschodzie jeszcze zalega powietrze polarne kontynentalne.

Chłodniej od wtorku

REKLAMA

W poniedziałek od rana nad Polskę będzie napływało chłodniejsze powietrze z południowego zachodu, przewidywane są też opady deszczu. Zachmurzenie będzie umiarkowane, stopniowo od zachodu wzrastające do dużego i całkowitego. Od zachodu będą postępować opady deszczu, na zachodzie i południu miejscami o natężeniu umiarkowanym. Lokalnie mogą występować burze.

Nie będą też odczuwane upały, choć na wschodzie temperatury mogą jeszcze pokazać 29 stopni. Na przeważającym obszarze kraju termometry nie powinny pokazać powyżej 25 stopni. Z kolei w rejonach podgórskich temperatura może spaść poniżej 20 stopni.

We wtorek nastąpi zwrot pogody. Zachmurzenie w całej Polsce będzie duże. IMGW wskazuje, że będzie się to wiązać z opadami deszczu i występującymi lokalnie burzami. Miejscami na południowym wschodzie wysokość opadów do 15 mm. Termometry wskażą maksymalnie 19-22 stopni; miejscami na Wybrzeżu temperatury mogą spaść do 18 stopni, a na południu do 15. 

Końcówka tygodnia

W środę najcieplej będzie w centrum (do 24 stopni), w pozostałej części kraju temperatura utrzyma się powyżej 20 stopni. Najniższa odczuwalna temperatura wyniesie 18 stopni. Zachmurzenie będzie na ogół duże, mają też wystąpić przelotne opady deszczu.

REKLAMA

W czwartek słonecznie będzie w centrum i na wschodzie, a na zachodzie zachmurzenie umiarkowane i duże - tam też możliwe przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna wyniesie od 25 do 26 st. C w centrum i na wschodzie, na zachodzie będzie 19-20 st. C.

W kolejnych dniach - z wyjątkiem Polski wschodniej i miejscami centralnej - będzie wyraźnie chłodniej. W piątek w województwach lubuskim i wielkopolskim temperatura maksymalna może spaść nawet do 13 stopni.

Pogoda w weekend

Najbliższy weekend najcieplejszy ma być we wschodniej Polsce, choć nie będzie to już takie ciepło, jakie znamy z ostatnich wakacyjnych tygodni. W sobotę termometry na północnym wschodzie wskażą 25 stopni, podczas gdy w rejonach podgórskich temperatura może spaść nawet do 12 stopni.

W niedzielę przeważnie około 15-16 stopni na południu, a na północnym wschodzie 23 stopnie. To będzie najwyższa prognozowana temperatura maksymalna na ten dzień. Początek kolejnego tygodnia, według aktualnych prognoz, również nie przyniesie powrotu upałów.

REKLAMA

Czytaj także:

IMGW, polskieradio24.pl,WP.pl,pkur/wmkor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej