Alarmujące dane z Niemiec. Polacy w czołówce niechlubnego raportu

Niemieckie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych opublikowało raport dotyczący przestępczości zorganizowanej. Jak wynika z dokumentu, w gangach działających na terenie naszego zachodniego sąsiada jedną z czołowych grup stanowią Polacy.

Adam  Górczewski

Adam Górczewski

2024-09-10, 14:14

Alarmujące dane z Niemiec. Polacy w czołówce niechlubnego raportu
W działalności polskich gangów na terenie Niemiec w 2023 roku dominowały kradzieże pojazdów . Foto: FPSecurity/shutterstock

Według raportu Polacy stanowią trzecią grupę wśród pochodzących z zagranicy członków gangów. Jedynie Turków i Serbów jest więcej w grupach przestępczych. 

Jeśli chodzi o działalność, wśród ujawnionych w Niemczech grup dominują te, które zajmują się handlem i przemytem narkotyków. Wzrasta również ilość gangów zajmujących się przemytem ludzi. Największe szkody finansowe przynosi z kolei cyberprzestępczość. 

Czym zajmują się polscy gangsterzy?

Z raportu niemieckiego MSW wynika, że polskie gangi w większości nie są zainteresowane "popularnymi" profilami działalności gangów w Niemczech. Mają za to inną specjalizację, o której dla Polskiego Radia mówił szef niemieckiej policji kryminalnej Holger Münch.

- Głównym obszarem dla polskiej zorganizowanej przestępczości są kradzieże. Szczególnie dotyczy to pojazdów silnikowych, co akurat mocno wiąże się z Europą Wschodnią - ocenił. 

REKLAMA

Posłuchaj

Polacy w czołówce przestępczości zorganizowanej w Niemczech (IAR) 1:02
+
Dodaj do playlisty

Jeśli chodzi o kradzieże pojazdów, gangi z polskim kierownictwem stanowiły w Niemczech w 2023 roku ponad jedną trzecią. Policja zajmowała się 22 takimi grupami. Dla porównania, jeśli chodzi o gangi o tym samym obszarze działalności, jedynie 8 z nich miało niemieckie kierownictwo. 

To jednak nie wszystko. Wśród polskich gangów popularne są również przestępstwa podatkowe i celne. Chodzi przede wszystkim o przemyt papierosów. W tym przypadku Polacy ustępują tylko Niemcom. 

REKLAMA

Setki podejrzanych Polaków

W raporcie jest mowa o 7400 podejrzanych w 2023 roku. Spośród nich 303 (4 proc.) osoby to Polacy. Pod polskim zarządem było trzydzieści siedem grup przestępczych. Więcej było tylko niemieckich, tureckich i albańskich gangów.

Czytaj więcej:

IAR/Adam Górczewski/egz/wmkor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej