Wyspiańskiego można odkrywać w nieskończoność. Wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie

Muzeum Nardowe w Warszawie zaprasza na nową odsłonę wystawy w Galerii Sztuki XIX wieku w Sali Stanisława Wyspiańskiego. - Co 10 miesięcy prezentujemy publiczności nowe obiekty wykonane w technice pastelu, która jest znakiem rozpoznawczym sztuki Wyspiańskiego - mówiła w Polskim Radiu 24 Paulina Adamczyk z Muzeum Narodowego w Warszawie. 

2024-09-11, 13:40

Wyspiańskiego można odkrywać w nieskończoność. Wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie
Wystawa w Sali Stanisława Wyspiańskiego. Foto: Muzeum Narodowe w Warszawie

Przez najbliższe miesiące w "szafirowej pracowni" pokazywane będą obrazy olejne, rysunki i pastele związane z paryskim okresem nauki Wyspiańskiego oraz projekty do witraży i polichromii.

Artysta odwiedził Paryż po raz pierwszy w 1891 roku i uczęszczał na zajęcia m.in. w słynnej Académie Colarossi. Zetknął się z nowoczesnymi prądami artystycznymi, z impresjonizmem, secesją i symbolizmem, syntetyzmem, ze sztuką kręgu Paula Gauguina i twórczością nabistów, co  zainspirowało go do eksperymentowania z różnymi technikami i stylami.


Posłuchaj

Paulina Adamczyk o twórczości Stanisława Wyspiańskiego (Między sztukami) 23:14
+
Dodaj do playlisty

Znak rozpoznawczy sztuki Wyspiańskiego 

Ta cyklicznie zmieniana ekspozycja jest wyjątkową okazją, by podziwiać kolejne dzieła młodopolskiego artysty. - Decydują o tym przede wszystkim względy konserwatorskie. Opieka, którą musimy otoczyć szczególnie wrażliwe obiekty, wykonane są szczególnie wrażliwą techniką, czyli pastelem. Nie możemy naruszać ich wrażliwej i sypkiej struktury. Chodzi  o czas ich ekspozycji w pionie i narażenie nawet na minimalne drgania oraz światło, choć w Sali Wyspiańskiego jest ono bardzo kameralnie. Musimy dbać o jak najlepszy stan zachowania obiektów. Dlatego co 10 miesięcy prezentujemy publiczności zupełnie nową odsłonę, z nowymi obiektami wykonanymi w technice pastelu, która jest znakiem rozpoznawczym sztuki Wyspiańskiego. To świetna  okazja do opowiedzenia kolejnych historii o artyście, które ciągle ciekawią  - zapewniała Adamczyk. 

Pokaz otwiera olejny Autoportret namalowany w początkowym okresie pobytu Wyspiańskiego w Paryżu, zrealizowany jeszcze w duchu akademickiej konwencji, z atrybutami malarskimi – paletą i pędzlami. Unikatowymi dziełami prezentowanymi obecnie w Sali Stanisława Wyspiańskiego są te z ołówkowe studia kwiatów. 

REKLAMA


***

Audycja: Między sztukami
Prowadzący: Katarzyna Sanocka
Gość: Paulina Adamczyk (Muzeum Narodowe w Warszawie)
Data emisji: 10.09.2024
Godzina emisji: 22.06

PR24

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej