Kryzys demograficzny w Chinach . Prof. Góralczyk: władze wiedzą, że trzeba coś zmienić
- Chiny mają przed sobą potężne wyzwanie o charakterze demograficznym. Ekstrapolacje mówią, że gdyby obecnie notowane tendencje się zachowały, to do końca wieku zniknęłaby połowa Chińczyków, 700 mln z 1,4 mld ludzi - mówił w Polskim Radiu 24 sinolog, prof. Bogdan Góralczyk (Centrum Europejskie Uniwersytetu Warszawskiego).
2024-09-14, 13:55
Wiek emerytalny mężczyzn wzrośnie z 60 do 63 lat, a kobiet z 50 i 55 do odpowiednio 55 i 58 lat w zależności od zawodu - zdecydował w piątek najwyższy organ ustawodawczy Chin. Zmiana jest efektem kurczenia się siły roboczej.
Zmiana dotknie przede wszystkim osoby urodzone w latach 60. Najbardziej poszkodowane zmianą zostaną kobiety pracujące fizycznie, które na mocy dotychczasowych przepisów mogły przejść na emeryturę w wieku 50 lat.
Prof. Bogdan Góralczyk ocenił, że to tylko jedna z decyzji władz dotyczących problemów demograficznych, jakich się można w tej kwestii spodziewać. - Chiny się zmodernizowały i zurbanizowały, 84 proc. ludzi żyło na wsi. Teraz władze mówią, że do końca tej dekady 70 proc. chińskiego społeczeństwa będzie żyło w miastach i na terenach zurbanizowanych. To jest wręcz przewrót kopernikański w ciągu kilku dekad. To zurbanizowanie spowodowało, że skończyły się "tanie Chiny" i obecne, młode pokolenie w ogóle nie chce mieć dzieci (...). Drugie wyzwanie związane jest z tym, że społeczeństwo w naturalny sposób starzeje się, to będzie tryb narastający. Dlatego trzeba szybko działać, pierwsza z tych odsłon została w tej chwili odkryta - mówił sinolog.
Władze w Pekinie od lat rozważały podniesienie wieku emerytalnego w związku z kryzysem demograficznym i starzeniem się społeczeństwa. Chińska Akademia Nauk ostrzegała, że przy utrzymaniu obecnych trendów w 2035 r. w systemie emerytalnym zabraknie pieniędzy.
REKLAMA
Posłuchaj
Czytaj także:
Populacja Chin kurczy się od niemal dwóch dekad mimo odejścia w 2016 r. od polityki jednego dziecka. W ubiegłym roku zarejestrowano najniższą liczbę urodzeń od utworzenia ChRL w 1949 r.
Demografowie cytowani w państwowych mediach stwierdzili, że w latach 2030-2035 populacja osób starszych będzie stanowić 30 proc. Do połowy bieżącego stulecia odsetek ten prawdopodobnie wzrośnie do ponad 40 proc.
***
REKLAMA
Audycja: Świat 24
Prowadzący: Magdalena Skajewska
Gość: prof. Bogdan Góralczyk, sinolog, europeista (Centrum Europejskie Uniwersytetu Warszawskiego)
Data emisji: 14.09.24
Godzina emisji: 13.06
PR24/ka
Polecane
REKLAMA