Powodzie nie ustają. Polska poprosiła KE o zdjęcia satelitarne programu Copernicus
Beata Płomecka
2024-09-15, 19:19
W związku z nieustającymi powodziami Polska poprosiła Komisję Europejską o zdjęcia satelitarne unijnego programu Copernicus. Tę informację potwierdził brukselskiej korespondentce Polskiego Radia Beacie Płomeckiej rzecznik Komisji Balazs Ujvari.
Oprócz Polski także Rumunia, Słowacja i Węgry zwróciły się do Komisji o aktywowanie systemu obserwacji Ziemi. Zdjęcia z tego programu są przekazywane niemal w czasie rzeczywistym. Dokładne mapy terenu pomagają w operacjach poszukiwawczo-ratunkowych, a także później w oszacowaniu strat.
- Cały czas monitorujemy sytuację i jesteśmy gotowi do dalszego wsparcia - powiedział brukselskiej korespondentce Polskiego Radia rzecznik Komisji.
Każdy kraj, który potrzebuje pomocy, może aktywować europejski system obrony cywilnej i za jego pośrednictwem poinformować jakiego wsparcia oczekuje. Komisja przekazuje następnie te informacje do państw członkowskich i koordynuje oferowaną pomoc. Na razie żaden kraj dotknięty obecnymi powodziami nie zwrócił się o aktywację unijnego mechanizmu.
UE oferuje wsparcie krajom dotkniętym powodziami
Wsparcie krajom dotkniętym powodziami zaoferowali wcześniej liderzy Unii Europejskiej. Wpisy na portalu X opublikowali przewodnicząca KE Ursula von der Leyen i szef Rady Europejskiej Charles Michel.
REKLAMA
Posłuchaj
Katastrofalne i niszczycielskie - tak o powodziach, które nawiedziły europejskie kraje, napisali liderzy unijnych instytucji. "Łączę się w bólu z poszkodowanymi i rodzinami ofiar" - podkreślił przewodniczący Rady. Charles Michel podziękował też służbom ratunkowym w krajach dotkniętych kataklizmem oraz wolontariuszom za niesienie pomocy.
W podobnym tonie utrzymany jest wpis szefowej Komisji, która złożyła kondolencje rodzinom ofiar. Podziękowała również wszystkim, którzy pomagają w ewakuacji za ich niestrudzoną pracę. "Unia Europejska jest gotowa udzielić wsparcia" - podkreśliła Ursula von der Leyen.
- Wisła, Olza, Biała i wiele więcej. Prawie 100 przekroczeń stanów alarmowych na rzekach
- Spełnił się najgorszy scenariusz. Rwąca rzeka zerwała mosty w Głuchołazach
Reporterzy Polskiego Radia są na miejscu i relacjonują na bieżąco sytuację powodziową - Agata Król, Michał Jędrkowiak, Przemysław Lis, Paweł Pawlica, Wojciech Stobba, Maciej Jastrzębski, Adam Górczewski, Piotr Piętka i Olaf Ważyński.
IAR/ro
REKLAMA
REKLAMA