Powódź regionalna. Europa walczy z wielką wodą

Z żywiołem walczy nie tylko Polska. Wielka woda spowodowała ogromne zniszczenia także w Czechach, Słowacji, Rumunii, Niemczech i Austrii. W sumie dziewięć krajów zostało dotkniętych żywiołem. Kataklizm ma charakter regionalny. 

2024-09-16, 21:15

Powódź regionalna. Europa walczy z wielką wodą
Wezbrane wody Łaby zerwały częściowo most w Dreźnie . Foto: FILIP SINGER/PAP

Relacja na bieżąco z sytuacji powodziowej na południu kraju cały czas na antenach Polskiego Radia. Relacjonujemy minuta po minucie na stronie polskieradio24.pl.

W czeskiej Ostrawie woda przedostaje się do miasta przez uszkodzenia w wałach przeciwpowodziowych.  W poniedziałek poziom Dunaju w Bratysławie osiągnął 9 metrów. Spustoszenia powoduje fala kulminacyjna rzeki w Austrii. Jeden z austriackich strażaków zginął podczas akcji ratunkowej. W Rumunii, gdzie życie straciły co najmniej cztery osoby, ponad 5 tysięcy domów musiało zostać opuszczonych. Zagrożenie powodzią nie omija także Niemiec. W Dreźnie, w Saksonii,  Łaba podniosła się do poziomu ponad pięciu metrów, a w miejscowości Schoena przekroczyła sześć, co zmusiło władze do ogłoszenia trzeciego stopnia zagrożenia powodziowego.

Posłuchaj

Europa walczy z wielką wodą (Świat w powiększeniu) 21:55
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

- Najbardziej zagrożone są tereny silnie zurbanizowane. W 2021 roku tego typu powódź nawiedziła kraje Beneluksu i zachodnie Niemcy. Tereny, które są skanalizowane i zagospodarowane. Wody w takim terenie od razu spływają. Nie są zatrzymywane w krajobrazie. Również człowiek może przyczyniać się do tego, żeby tę wodę zbierać, żeby nie płynęła bezpośrednio do rynsztoków i cieków, które gwałtownie wzbierają - mówił prof. Józef Górski.  

Reporterzy Polskiego Radia na bieżąco relacjonują sytuację na południu Polski Reporterzy Polskiego Radia na bieżąco relacjonują sytuację na południu Polski

Pojawiają się nawet pomysły, aby rolnicy w UE utrzymywali łąki zalewowe i otrzymywali z tego tytułu dopłaty. - To jest dobre rozwiązanie, tzw. zbiorniki suche. Tego typu zbiornik mamy w Raciborzu. Dopiero przekonamy się, czy zda egzamin. Również lasy zatrzymują wody - tłumaczył hydrolog.  

Rząd wprowadził stan klęski żywiołowej na terenach dotkniętych powodzią. Rozporządzenie obejmuje część obszarów województw dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego. Stan klęski ma obowiązywać przez 30 dni.    

REKLAMA

***

AudycjaŚwiat w powiększeniu
ProwadziMichał Strzałkowski
Gośćprof. Józef Górski (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu)
Data emisji: 16.09.2024
Godzina emisji: 20.35

PR24

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej