Wojsko pomaga poszkodowanym. Kilkanaście tys. żołnierzy walczy z powodzią
"Dziś w akcjach przeciwpowodziowych, ewakuacji mieszkańców i udzielaniu im wszelkiej pomocy zaangażowanych jest ponad 14 tysięcy żołnierzy" - poinformował w środę Sztab Generalny Wojska Polskiego.
Joanna Zaremba
2024-09-18, 21:01
Relacja na bieżąco z sytuacji powodziowej na południu kraju cały czas na antenach Polskiego Radia. Przekazujemy także informacje minuta po minucie na naszej stronie polskieradio24.pl.
W oficjalnym komunikacie, który znalazł się m.in. w mediach społecznościowych sztabu wskazano też, że w akcjach pomocniczych nadal używane są śmigłowce wojskowe, które pomagają przy ewakuacji i transporcie żywności.
- Strażakom z Legnicy skradziono sprzęt. "Służy do ratowania życia"
- To miasto zostało zalane w 90 procentach. Mieszkańcy bez prądu
REKLAMA
"Wojskowy szpital polowy utworzył w Nysie placówkę medyczną poziomu I i jest gotowy do udzielania pomocy medycznej powodzianom, którzy mają utrudniony postęp do placówek służby zdrowia. Uruchomiono kontenerowe kuchnie polowe i wydawane są ciepłe posiłki w Lądku Zdroju, Stroniu Śląskim i Kłodzku" - informuje Sztab Generalny WP.
Kilkanaście tysięcy żołnierzy pomaga w walce z powodzią
1. Wojskowy Szpital Polowy z Bydgoszczy pozostaje - zgodnie z komunikatem - w dwunastogodzinnej gotowości do skierowania w rejon operacji polową placówkę medyczną poziomu I.
Posłuchaj
"Uruchomiono kontenerowe kuchnie polowe i wydawane są ciepłe posiłki w Lądku Zdroju, Stroniu Śląskim i Kłodzku. Kontynuujemy wydawanie potrzebującym mieszkańcom suchych racji żywnościowych" - czytamy w komunikacie. Siły Zbrojne wydzieliły 48 cystern do dystrybucji wody, które są rozdzielane we Wrocławiu do wskazanych rejonów.
REKLAMA
Wojsko umacnia wały przeciwpowodziowe
W ciągu ostatniej doby wojsko umacniało wały przeciwpowodziowe w miejscowościach: Krosno Odrzańskie, Małomice, Szprotawa, Oława, Kantorowice, Nysa, Brzeziny, Kędzierzyn-Koźle, Kolonia Popielowska, Oława, Łany, Marszowice, Jelcz Laskowice, Legnica, Kamień Ząbkowicki.
Prowadzono również ewakuację mieszkańców, m.in. z Lewina Brzeskiego, Grodków, Nysy, Prudnika. Siły Zbrojne wspierały Państwową Straż Pożarną w ewakuacji ponad 242 osób, w tym 7 dzieci. Łącznie od początku operacji ewakuowano przy wsparciu wojska ok. 4 tys. osób.
Dezynfekcja domów i sprzętów po powodzi
"500 żołnierzy Żandarmerii Wojskowej prowadzi wspólnie z policją działania prewencyjne, zabezpieczające i chroniące dobytek osób, które z powodu powodzi musiały opuścić swoje domy i firmy" - podaje sztab.
REKLAMA
"Rozwinięto kolejne zespoły drogowe, które realizowały zadania usuwania zniszczeń popowodziowych. Na bazie pułków przeciwchemicznych utworzone zostały zespoły zadaniowe, które zajmują się dezynfekcją domów i sprzętów na terenach popowodziowych" - wskazano.
Jak przekazano w komunikacie, całością sił używanych w operacji dowodzi dowódca WOT gen. Krzysztof Stańczyk.
Tusk: "Liczba żołnierzy sięgnie 16 tysięcy"
Kwestię zaangażowania wojska w akcjach pomocniczych poruszył także w środę premier Donald Tusk na portalu X.
REKLAMA
"Generał Sokołowski zameldował: w akcji jest 500 żołnierzy w Kłodzku, 364 w Stroniu i 418 w Lądku. Do jutra rana liczba żołnierzy na terenach powodziowych sięgnie 16 tysięcy" - napisał szef rządu.
Źródła:gov.pl/PAP
REKLAMA