Szabrownicy nie pozostaną bezkarni. Wojsko i policja wkraczają do akcji
Mimo tragicznej sytuacji powodziowej w południowej Polsce, na zalanych bądź zagrożonych terenach dochodzi do łamania prawa. Z sytuacji korzystają szabrownicy, którzy za nic mają krzywdę innych osób. Policja wydała specjalny komunikat, w którym przypomina, że nawet w sytuacji chaosu i kryzysu nikt nie może czuć się bezkarny.
2024-09-18, 18:50
Relacja na bieżąco z sytuacji powodziowej na południu kraju cały czas na antenach Polskiego Radia. Przekazujemy także informacje minuta po minucie na naszej stronie polskieradio24.pl.
Przypadki szabrownictwa potwierdzono m.in. w Staroniu Śląskim i Głuchołazach. Szabrownicy pukali do mieszkań i podszywali się za wolontariuszy. W zalanych Głuchołazach na Opolszczyźnie okradali garaże. Patrol miejscowej policji zatrzymał w sprawie dwóch mężczyzn.
O przypadkach szabrownictwa informował też Komendant główny policji insp. Marek Boroń. W poniedziałek na stacji Orlen w powiecie kłodzkim zatrzymano dwie osoby przy próbie kradzieży. Drugi przypadek miał miejsce w Lewinie Brzeskiem, gdzie z warsztatu samochodowego skradziono samochód. Dwie osoby zostały zatrzymane
Policjanci z Lewina Brzeskiego zatrzymali też dwóch mężczyzn, którzy interesowali się jedną z zalanych posesji na terenach dotkniętych powodzią. W ich samochodzie policjanci znaleźli przedmioty mogące służyć do włamania.
REKLAMA
Policja zapewnia, że na bieżąco monitoruje sytuację w regionach powodziowych. Funkcjonariusze pionu kryminalnego patrolują tereny, gdzie woda już opadła, sprawdzają zabezpieczenie mienia pozostawionego w trakcie ewakuacji.
Policja apeluje, by informować o każdym podejrzanym zachowaniu najbliższą jednostkę policji, służby z nią współpracujące, lub dzwoniąc pod numer alarmowy 112.
Do akcji wkroczyło wojsko
O działaniach patroli wyposażonych w noktowizję i termowizję na terenach dotkniętych powodzią poinformował Sztab Generalny Wojska Polskiego.
"Uwaga szabrownicy! Żandarmeria Wojskowa, wraz z policją i żołnierzami wojsk operacyjnych, prowadzi intensywne działania prewencyjne na terenach powodziowych. Wspólne patrole wyposażone w noktowizję i termowizję sprawią, że każdy wasz ruch zostanie natychmiast wykryty, a konsekwencje będą nieuchronne. Noc i brak prądu nie są waszymi sprzymierzeńcami i nie dadzą wam żadnej przewagi. Widzimy wszystko!" - przekazał na platformie X Sztab Generalny.
REKLAMA
Natomiast wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział wzmożone działania operacyjne na terenach dotkniętych powodzią i wspólne patrole skierowane do ochrony dobytku osób ewakuowanych. - Ochrona tych miejsc jest dla nas priorytetem. Kierujemy dodatkowe siły i środki. Ze strony Żandarmerii Wojskowej będzie to 500 żandarmów, którzy już dziś na terenie województwa dolnośląskiego i opolskiego, we współdziałaniu z policją, będą prowadzili działania prewencyjne i operacyjne - powiedział szef MON. Dodał, że chodzi m.in. o nocne patrole z wykorzystaniem noktowizorów.
Wicepremier podkreślił, że wykorzystywanie ludzkiej tragedii przez szabrowników jest niedopuszczalne. Zapowiedział wyłapywanie i surowe karanie wszystkich tych, którzy będą tak postępować.
RMF/PR24/jt
REKLAMA