Tam sytuacja jest najgorsza. Wkrótce przybędzie blisko 2 metry wody
Najbardziej zagrożone powodzią są obecnie Głogów i Nowa Sól. Jeszcze dziś rozpocznie się gwałtowny wzrost wody w Odrze poniżej rzeki Barycz. - Trzeba się przyglądać mniejszym miejscowościom - zaalarmował Robert Czerniawski, szef Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Łukasz Lubański
2024-09-21, 11:20
Relacja na bieżąco z sytuacji powodziowej na południu kraju cały czas także na antenach Polskiego Radia - Jedynki, Dwójki, Trójki, Czwórki, Polskiego Radia 24 oraz Radia Kierowców, a także na portalu polskieradio24.pl.
***
W sobotę rano odbyło się posiedzenie sztabu kryzysowego m.in. z udziałem premiera Donalda Tuska.
Robert Czerniawski, dyrektor Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, relacjonował, że w Malczycach fala powodziowa osiągnęła stan maksymalny, który utrzyma się około doby. Dodał, że do południa stan kulminacyjny (ok. 655 cm) powinna osiągnąć fala w Ścinawie.
REKLAMA
Najgorsza sytuacja w Głogowie i Nowej Soli
Najtrudniejsza sytuacja jest obecnie w Głogowie - w poniedziałek poziom wzrośnie tam o ok. metr w porównaniu do stanu obecnego - a także w Nowej Soli, w której pojutrze poziom wody wzrośnie o 180 cm.
- Podtrzymujemy, że sytuacja w Głogowie i Nowej Soli jest dość niepokojąca - podkreślił dyrektor IMGW.
Prawików. "Zarządzono odejście od uszczelniania wału"
Zwrócił też uwagę, że mniejsze miejscowości "nadal są narażone". - Dzisiaj było to widać w Prawikowie, gdzie - ze względu na niebezpieczeństwo - zarządzono odejście od uszczelniania wałów (one i tak przeciekają) - mówił Czerniawski, powtarzając, że "trzeba się przyglądać mniejszym miejscowościom".
Posłuchaj
Szef IMGW Robert Czerniawski o sytuacji powodziowej (IAR) 0:22
Dodaj do playlisty
REKLAMA
Komendant główny PSP nadbryg. Mariusz Feltynowski dopowiedział, że "w Prawikowie zasugerowano ewakuację mieszkańcom 16 domów, z czego dwa się ewakuowały".
- Natomiast nie jest to główny wał. Na miejscu mamy siły i środki. Nie zakładamy, że tam cokolwiek złego się stanie - dodał.
Wzrost stanu wody poniżej rzeki Barycz
Robert Czerniawski nadmienił, że w sobotę rozpocznie się "gwałtowny wzrost stanu wody [w Odrze] poniżej rzeki Barycz".
- Następnie mamy rzeki Bóbr i Nysę Łużycką. Przepływ tych rzek jest istotny. Krosno Odrzańskie i miejscowości poniżej też trzeba dokładnie obserwować - dodał szef IMGW.
REKLAMA
Wrocław jest już bezpieczny?
Równocześnie w wielu stacjach pomiarów stan wody opada. Choćby w Trestnie pod Wrocławiem (spadek o ok. 30 cm). - Pojutrze we Wrocławiu woda powinna osiągnąć okolice bądź spaść poniżej stanu alarmowego - zapowiedział Robert Czerniawski.
Dyrektor IMGW kontynuował, że w Brzegu Dolnym woda opadła o 7 cm.
Posłuchaj
Szef IMGW Robert Czerniawski o sytuacji powodziowej (IAR) 0:16
Dodaj do playlisty
Tusk: nie zabraknie środków na odbudowę i remonty
Premier Donald Tusk ogłosił podczas posiedzenia sztabu kryzysowego, że o godz. 13 odbędzie się spotkanie z wojewodami i współpracownikami odpowiedzialnymi za rejestrację i monitoring szkód i strat.
REKLAMA
Zwrócił się też do mieszkańców terenów dotkniętych powodzią. - Zapewnimy możliwość mieszkania wszystkim, bez wyjątku. Natomiast wiadomo, że to nie jest własny dom, i rozumiem reakcje ludzi, którzy nie chcą się przenieść do innej części miasteczka czy do innego miasta. Ale zrobimy wszystko, abyście jak najmniej ucierpieli - deklarował szef rządu.
Posłuchaj
Premier zapewnia, że wszyscy powodzianie będą mieli gdzie mieszkać (IAR) 0:28
Dodaj do playlisty
Dodał, że "nie zabraknie środków na odbudowy i remonty".
Praca nad regulacjami
Donald Tusk zapowiedział, że wraz z ministrem Marcinem Kierwińskim będzie przygotowywał wstępne propozycje ustawowe. - Sytuacja jest nadzwyczajna, dlatego w niektórych aspektach wymaga nadzwyczajnych regulacji - mówił.
REKLAMA
- Chciałbym, żebyśmy na wtorkowe posiedzenie rządu mieli wszystko przygotowane. Tak, aby można było uruchomić najszybszą możliwą ścieżkę. Na pewno parlament będzie solidarny z powodzianami - podkreślił premier.
Czytaj także:
- Dolny Śląsk. Które miejscowości uzdrowiskowe nie zostały zalane i są bezpieczne dla turystów?
- Został porwany przez nurt rzeki i uratowany. Okazał się... szabrownikiem
- Co powinno być w plecaku ewakuacyjnym? Po pierwsze radio i latarka
Łukasz Lubański / polskieradio24.pl
wmkor
REKLAMA
REKLAMA