Wysyłają wojsko. Ujawnili szczegóły operacji "Feniks"

Dziś rusza operacja "Feniks". Poprowadzą ją Siły Zbrojne na terenach poszkodowanych przez powódź. Plan zakłada odbudowę infrastruktury na obszarach dotkniętych działaniem żywiołu, ograniczenie ryzyka powodzi na przyszłość oraz wsparcie mieszkańców.

2024-09-23, 06:57

Wysyłają wojsko. Ujawnili szczegóły operacji "Feniks"
Zdjęcie ilustracyjne/ Wojsko pomaga w sprzątaniu po powodzi w Głuchołazach. Foto: MARCIN RUTKIEWICZ/REPORTER

Posłuchaj

Wiesław Kukuła o operacji "Feniks"
+
Dodaj do playlisty

Relacja na bieżąco z sytuacji powodziowej na południu kraju cały czas na antenach Polskiego Radia. Przekazujemy także informacje minuta po minucie na naszej stronie polskieradio24.pl.

W ramach przedsięwzięcia powstaną zgrupowania zadaniowe z udziałem Wojsk Obrony Terytorialnej, wojsk inżynieryjnych i logistycznych. Operację zapowiadał już Sztab Generalny Wojska Polskiego. W ostatnich dniach SGWP zwrócił uwagę na znaczenie, jakie ma w tym kontekście ścisła współpraca z rządem i samorządami.

Czytaj także:

"Feniks" realizowany ma być na pięciu "liniach wysiłku". Są to: bezpieczeństwo, zdrowie, mobilność, logistyka i szkolenie.

REKLAMA

Rusza operacja "Feniks"

Jakie działania zostaną podjęte? M.in. dozorowanie, zabezpieczanie i wzmocnienie infrastruktury przeciwpowodziowej, w tym realizacja tymczasowej naprawy uszkodzonych wałów. Mimo obniżającego się poziomu wód, są one podatne na przesiąkanie i przerwanie.

"Feniks" zakłada również zapewnienie wojskowej pomocy medycznej, w tym lekarskiej, ewakuację medyczną (AIR MEDEVAC, CASEVAC), wsparcie procesu szczepień, dostęp do opieki psychologicznej oraz leczenie osób dotkniętych stresem pourazowym. Ale też: odtwarzanie drożności dróg, odbudowę mostów i przepraw, dostarczanie energii elektrycznej oraz wody pitnej.

Wojsko pomoże przy odbudowie po powodzi

"Będziemy również wspierać działania policji związane z dozorowaniem mienia na terenach popowodziowych" - zapowiedziało wojsko.

REKLAMA

Do akcji zostało skierowanych około pięciu tysięcy żołnierzy - podaje z kolei Informacyjna Agencja Radiowa. O szczegółach operacji mówił w rozmowie z IAR szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego generał Wiesław Kukuła.

Dezynfekcja i uzdatnianie wody

- Będzie kilka kierunków działania, jedno z najważniejszych to bezpieczeństwo - powiedział.

Kolejny obszar działań to dezynfekcja miejsc zalanych oraz uzdatnianie wody. Następny ważny kierunek, w który już angażuje się wojsko, to wsparcie poszkodowanej przez powódź ludności od strony medycznej. W Nysie działa już szpital tymczasowy, który w ostatnich dniach przyjął kilkuset pacjentów.

REKLAMA

Posłuchaj

Wiesław Kukuła o operacji "Feniks" 0:24
+
Dodaj do playlisty

W terenie działają też mobilne zespoły medyczne, które w razie potrzeby mogą udzielać pomocy ambulatoryjnej. Żołnierze są również gotowi do wsparcia psychologicznego poszkodowanych przez wielką wodę.

Do kiedy operacja "Feniks"?

Operacja "Feniks", jak zapowiadał 19 września szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz, zaplanowana jest do końca roku. Minister zapewniał jednak, że wojsko pozostanie na terenach dotkniętych skutkami powodzi tyle, ile będzie to konieczne. 

Mundurowi będą wspierać też lokalne samorządy. Część zostanie wzmocniona zespołami łącznikowymi, a na ostatnim etapie operacji objęta programem szkolenia rozwijającym kompetencje pracowników w obszarze zarządzania kryzysowego.

Źródła: X.com/PAP/hjzrmb

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej