Nadchodzi gwałtowna zmiana aury. Uwaga na "arktyczny podmuch" i przymrozki

Jesień szybko przywita nas znacznym ochłodzeniem. Pierwszą zmianą, którą już widać i czuć, są duże dobowe skoki temperatur, ale na początku października musimy być gotowi na przymrozki. Temperatura przy gruncie może spaść nawet do -7 stopni Celsjusza.

2024-09-24, 10:50

Nadchodzi gwałtowna zmiana aury. Uwaga na "arktyczny podmuch" i przymrozki
Nad ranem 1 października prognozowany jest spadek temperatury do -7 st. C. Foto: Shutterstock/John Lee Fox,meteologix

Jak informuje IMGW, na wschodzie Europy nadal dominuje wyż z centrum nad Rosją. Skandynawia, częściowo zachodnia oraz centralna Europa są pod wpływem niżów i układów frontów atmosferycznych. Polska jest w zasięgu układu niżowego z ośrodkami nad Morzem Norweskim i Morzem Północnym. Jeszcze teraz napływa do nas ciepłe powietrze polarne morskie, ale pogoda gwałtownie zmieni się za kilka dni.

Nadchodzą przymrozki. Nawet -7 stopni

Największego spadku temperatur powinniśmy się spodziewać na przełomie września i października. Jak podaje serwis "Fani pogody", "w ciągu dnia na nizinach i wyżynach ma być zaledwie od 12 st. C do 16 st. C.

Natomiast w porze nocnej i porannej podczas radiacyjnych nocy i rozpogodzeń będą przymrozki". "Arktyczny podmuch" ma być odczuwalny już pod koniec tygodnia.

Alarmujące informacje potwierdza część modeli meteorologicznych. Już 1 października o godz. 5, temperatura szacowana według modelu Swiss-MRF wyniesie -7 st. C na północno wschodnich krańcach Polski. Taki spadek temperatury będzie najbardziej odczuwalny przy gruncie, w związku ze zjawiskiem mgły radiacyjnej. To rodzaj mgły związany ze znacznym nocnym wypromieniowaniem ciepła i występujący głównie nad ranem.

REKLAMA

Prognoza temperatur wg modelu Swiss-MRF dla dn. 1 października o godz. 5:00. Prognoza temperatur wg modelu Swiss-MRF dla dn. 1 października o godz. 5:00. Źródło: meteologix.com

Ostatnim cieplejszym dniem będzie piątek. W sobotę zacznie się ochłodzenie, a w niedzielę nie ma co raczej liczyć na więcej niż 15 st. C w ciągu dnia.  

Więcej chmur, możliwe burze

Póki co, przygotować się musimy na nieco więcej chmur i odczuwalnie silniejszy wiatr. We wtorek na wschodzie Polski prognozowane jest małe i umiarkowane zachmurzenie, na pozostałym obszarze umiarkowane i duże, z miejscowymi przelotnymi opadami deszczu. Na północnym zachodzie oraz w centrum kraju możliwe są burze. Suma opadów podczas burz w centrum wyniesie do 10 mm, a na północnym zachodzie do 15 mm.

Temperatura maksymalna wyniesie we wtorek od 19 st. C na krańcach zachodnich i nad morzem, przez około 22 st. C na zachodzie i krańcach południowych, aż do 26 st. C na wschodzie. W rejonach podgórskich temperatury wyniosą od 18 st. C do 20 st. C.


Posłuchaj

IMGW ostrzega przed silnym wiatrem na zachodzie - Małgorzata Jędrzejczyk (IAR) 0:45
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

Już teraz jednak widoczne są wysokie dobowe różnice między minimalną a maksymalną temperaturą. W nocy notowane są temperatury ok. 5. st., a w dzień maksymalnie 25-26 st.

Wiatr wiał będzie umiarkowany, porywisty, nad morzem w porywach do 60 km/h. W rejonach podgórskich wiatr może mieć do 70 km/h, wysoko w Sudetach porywy wiatru do 75 km/h, a w Karpatach nawet do 90 km/h. Podczas burz porywy wiatru mogą sięgać do 65 km/h.

W nocy zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami. Na południu, wschodzie i północy Polski, spodziewane są przelotne opady deszczu z miejscową sumą opadów do 10 mm. Temperatura minimalna wyniesie od 10 st. C na południu do 15 st. C na wschodzie; w obszarach podgórskich od 8 st. C do 10 st. C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, porywisty. Na Pomorzu porywy wiatru osiągną do 60 km/h, nad morzem do 70 km/h, wiatr będzie południowy i południowo-zachodni. W górach wiało będzie mocniej, z porywami do 80 km/h.

REKLAMA


Prognoza minimalnych temperatur IMGW wg modelu ECMWFF HRES Prognoza minimalnych temperatur IMGW wg modelu ECMWFF HRES. Źródło: IMGW.

W środę prognozowane jest zachmurzenie małe i umiarkowane, ale na północy, zachodzie i południowym wschodzie Polski okresami będzie duże. Tam spodziewane są przelotne opady deszczu. Na krańcach południowo-wschodnich możliwe są burze. Temperatura maksymalna wyniesie od 17 st. C, 19 st. C na północy, przez około 21 st. C w centrum, do 23 st. C na wschodzie, w rejonach podgórskich 18 st. C, 19 st. C.

Czytaj także:

Przemysław Goławski,pap,fanipogody,meteologix.com,IMGW

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej