Sytuacja na świecie staje się "beczką prochu". Szef ONZ wzywa do reform

System ONZ wymaga reform - taki postulat przedstawił sekretarz generalny organizacji Antonio Guterres podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku. Argumentował, że coraz więcej krajów przestaje szanować prawo międzynarodowe. Jego słowa zainaugurowały debatę generalną.

2024-09-25, 07:14

Sytuacja na świecie staje się "beczką prochu". Szef ONZ wzywa do reform
Wystąpienie sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa. Foto: PAP/EPA/SARAH YENESEL

Przywódcy państw debatują ą w Nowym Jorku nad globalnymi wyzwaniami. Sytuacja na świecie staje się "beczką prochu" - takimi niepokojącymi słowami rozpoczął debatę generalną Zgromadzenia Ogólnego ONZ Antonio Guterres.

Szef ONZ mówił o wyzwaniach, które wymagają globalnych rozwiązań oraz podziałach geopolitycznych, do których dochodzi równolegle. Wybuchają wojny, w tle których pojawiają się nuklearne groźby - to zdaniem Guterresa "zbliża świat do niewyobrażalnego".

Posłuchaj

Zgromadzenie Ogólne ONZ o konfliktach i globalnych wyzwaniach. Relacja Agaty Król (IAR) 0:56
+
Dodaj do playlisty

Prezydent Duda: Polacy doskonale wiedzą, czym jest wojna

Prezydent Andrzej Duda podczas swojego wystąpienia przypomniał, że ONZ została powołana po II wojnie światowej po to, aby zapobiegać konfliktom i stać na straży pokoju na świecie.

Posłuchaj

Zgromadzenie Ogólne ONZ o konfliktach i globalnych wyzwaniach. Relacja Agaty Król (IAR) 0:54
+
Dodaj do playlisty

- My, Polacy doskonale wiemy, czym jest wojna i jakie kryją się za nią dramaty i cierpienia. Dlatego mój kraj zawsze był zwolennikiem działań, które zapobiegają konfliktom i zapewniają pokój na świecie. Nasza historia i doświadczenia skłaniają nas do ciągłego przypominania o potrzebie szanowania prawa międzynarodowego i ochrony suwerenności państwa - podkreślił Andrzej Duda.

REKLAMA

Agresja Rosji na Ukrainę, konflikt na Bliskim Wschodzie, niepokoje w Afryce stanowiły główne punkty wystąpień przywódców państw. Choć nie jedyne, albowiem kryzys klimatyczny, nowe technologie czy globalne wyzwania, zdefiniowane w przyjętym w niedzielę Pakcie dla przyszłości, również pojawiały się jako problemy, z którymi świat musi sobie poradzić.

Czytaj także:

IAR/Agata Król/łl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej