W tym kraju masowo odchodzą z Kościoła. Biskupi nie kryją niepokoju
Ludzie w Niemczech masowo odwracają się od Kościoła katolickiego - donosi "Deutsche Welle". W 2023 roku aktu apostazji dokonało ponad 400 tysięcy obywateli tego kraju. Rekordowy był jednak rok 2022, kiedy z kościoła wystąpiło ponad pół miliona Niemców.
2024-09-27, 21:35
Według aktualnych statystyk, do niemieckiego Kościoła wciąż należy 20,3 miliona osób, ale szacuje się, że w 2024 roku liczba ta może spaść poniżej 20 milionów. Według niemieckich hierarchów tendecja ta ma negatywny wpływ na finanse kleru. Może nawet doprowadzić do likwidacji świadczeń państwowych.
"Deutsche Welle" cytuje słowa sekretarz generalnej Konferencji Episkopatu Niemiec
- Widzimy, że bardzo poważnie wpływa to teraz na finanse diecezji - powiedziała Beate Gilles.
Niemcy masowo odchodzą z kościoła. Biskupi boją się o finanse diecezji
Temat ten został poruszony w Fuldzie, gdzie do 26 września odbywało się jesiennie zgromadzenie plenarne biskupów Niemiec. Jak stwierdził przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec Georg Bätzing, rosnący odpływ obywateli z Kościoła jest alarmującym sygnałem. Problem ten - jego zdaniem - "musi nami wstrząsnąć".
REKLAMA
- MEN odsłoniło karty. Znamy priorytety na przyszły rok szkolny
- Maryja z wydłubanymi oczami. 41-latek zatrzymany, pluł na krzyż
- Lekcje religii w szkołach. Barbara Nowacka zapowiada zmiany od września
- Wszyscy musimy sobie postawić pytanie, jak funkcjonuje wiara, Kościół katolicki, przywiązanie do Kościoła i świeckość w liberalnym społeczeństwie? I jak, miejmy nadzieję, nie rozchodzi się to coraz bardziej? - mówił na zgromadzeniu cytowany przez "DW" biskup Limburga.
Świadczenia na kościoły będą zlikwidowane?
W związku z tym, że coraz więcej obywateli Niemiec dokonuje apostazji, rozważane jest ewentualnie zniesienie świadczeń państwowych dla Kościoła. Wszystkie kraje związkowe - poza Hamburgiem i Bremą - dokonują rocznych wpłat na rzecz kościołów. Jak podaje niemiecki dziennik, ostatnio wydano na nie łącznie około 550 milionów euro w ciągu roku.
Rząd kraju niebawem chce przedstawić projekt ustawy likwidującej te świadczenia, ale kraje związkowe są przeciwne temu rozwiązaniu. Niemiecki episkopat z kolei zastrzega, że rozwiązania legislacyjne w tej sprawie muszą być uzgodnione i skoordynowane z kościołami i krajami związkowymi.
Źródło: Deutsche Welle
REKLAMA
REKLAMA