Sytuacja powodziowa. Stan alarmowy przekroczony w kilkunastu miejscach

Czternaście stacji hydrologicznych w dorzeczu Odry odnotowało przekroczenie stanów alarmowych wód. Stan ostrzegawczy stwierdziły cztery stacje. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował, że hydrolodzy obserwują tam spadki. W dorzeczu Wisły nie ma przekroczeń.

2024-09-29, 07:18

Sytuacja powodziowa. Stan alarmowy przekroczony w kilkunastu miejscach
Zachodniopomorskie. W związku z sytuacją hydrologiczną nie było poważniejszych zdarzeń. Foto: PAP/Marcin Bielecki

Kulminacja wezbrania na Odrze zbliża się do Bielinka na Pomorzu Zachodnim. Według IMGW, poziom wody wzrośnie tam do 630-650 centymetrów. Fala opuszcza za to Gozdowice, przy stanie alarmowym przekroczonym o 64 centymetry. 

Według informacji Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, w woj. zachodniopomorskim nie odnotowano większych zdarzeń związanych z sytuacją hydrologiczną.

W regionie obowiązuje zakaz poruszania się po wałach przeciwpowodziowych, lotów bezzałogowych statków powietrznych nad korytem Odry, żeglugi na Odrze oraz amatorskiego połowu ryb w Odrze i jeziorze Portowym.

Tymczasem szczyt fali opuścił już Lubuskie. W sobotnie popołudnie w regionie rzeka przekraczała stany alarmowe na siedmiu wodowskazach, a jej poziom opadał. Sytuacja powodziowa jest stabilna, nie ma poważnych podtopień - poinformował rzecznik lubuskiej straży pożarnej mł. bryg. Arkadiusz Kaniak.

REKLAMA

Stan klęski żywiołowej na kolejnych obszarach

Na stronach rządowych opublikowano projekt rozporządzenia w sprawie wprowadzenia stanu klęski żywiołowej w związku z powodzią w kolejnych rejonach województwa dolnośląskiego oraz lubuskiego.

Dokument przewiduje wprowadzenie stanu klęski żywiołowej na obszarze: powiatu wołowskiego, gminy miejskiej Głogów, gminy wiejskiej Głogów, gminy Kotla, gminy Pęcław, gminy Żukowice w powiecie głogowskim, miasta i gminy Ścinawa w powiecie lubińskim w województwie dolnośląskim oraz gminy Dąbie i gminy Krosno Odrzańskie w powiecie krośnieńskim, gminy Bytom Odrzański, gminy miejskiej Nowa Sól, gminy wiejskiej Nowa Sól, gminy Otyń, gminy Siedlisko, gminy Kolsko w powiecie nowosolskim w województwie lubuskim.

Czytaj także:

Rząd wprowadził na terenach powodziowych stan klęski żywiołowej 16 września, ma on obowiązywać przez 30 dni. Najpierw obejmował niektóre powiaty w województwie dolnośląskim, opolskim i śląskim. W następnych dnia obszar jego obowiązywania był rozszerzany.

Przepisy o stanie klęski żywiołowej mają na celu usprawnienie pomocy dla mieszkańców i przedsiębiorców z terenów dotkniętych przez tegoroczną powódź.

Operacja "Feniks"

Trwa także wojskowa operacja "Feniks", która polega na zaangażowaniu mundurowych do prac na zalanych i zagrożonych terenach. Podczas sobotniego posiedzenia rządu minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział, że z powodzią walczy 25 tysięcy żołnierzy. Zapowiedział, że akcja będzie trwała do skutku. Podkreślił, że zabezpieczono na nią odpowiednie środki.

"Feniks" obejmuje nie tylko bezpośrednią pomoc poszkodowanym, lecz także długoterminowe prace nad odbudową infrastruktury oraz zabezpieczenie terenów przed przyszłymi zagrożeniami.

REKLAMA

ZOBACZ: Głuchołazy po powodzi. "Bójcie się żywiołu" - reportaż Hanny Dołęgowskiej i Antoniego Rokickiego

ms/PAP, IAR, Facebook

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej