Zełenski przedstawił w USA "plan zwycięstwa" z Rosją. Ekspert o szczegółach

- To, co Wołodymys Zełenski do Stanów Zjednoczonych przywiózł, to bardzo ambitna oferta, która ma przekonać prezydenta Joe Bidena, żeby przed końcem kadencji podjął pewne bardzo ambitne działania, które miałyby Ukrainie umożliwić zwycięstwo w tej wojnie - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Konończuk (Ośrodek Studiów Wschodnich).

2024-09-29, 15:03

Zełenski przedstawił w USA "plan zwycięstwa" z Rosją. Ekspert o szczegółach
Wołodymyr Zełenski podczas spotkania z Joe Bidenem. Biały Dom, Waszyngton 26.09.2024 r.Foto: PAP/EPA/ALEXANDER DRAGO / POOL

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski udał się do USA na pięć tygodni przed wyborami prezydenckimi w tym kraju, przygotowując się do ewentualnych negocjacji pokojowych z Rosją. Podczas pobytu za oceanem Zełenski uczestniczył m.in. w sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ i spotkał się z kandydatami na prezydenta USA, a także przedstawił w rozmowach z amerykańskimi władzami swój "plan zwycięstwa".

Wojciech Konończuk komentował te doniesienia. - Plan Zełenskiego możemy częściowo zrekonstruować z przecieków medialnych. Prawdopodobnie w tym planie chodzi o to, żeby prezydent Biden przed końcem kadencji zaprosił Ukrainę do członkostwa w NATO. Po drugie może chodzić o znaczące zwiększenia amerykańskiego wsparcia wojskowego dla Ukrainy, także, jeśli chodzi o użytkowanie amerykańskiej broni do ataków na terytorium rosyjskim. Ponadto o wsparcie sił ukraińskich w utrzymaniu się w obwodzie kurskim i zapewne utrzymanie wsparcia finansowego - mówił ekspert.

Posłuchaj

Wojciech Konończuk o możliwościach zakończenia wojny w Ukrainie (Świat 24) 23:28
+
Dodaj do playlisty

Podczas wizyty Zełenskiego Biały Dom ogłosił rekordowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy opiewający na niemal 8 mld dolarów, w skład którego wejdą m.in. wyremontowana bateria systemu Patriot, pociski powietrze-ziemia JSOW o zasięgu 130 km oraz dodatkowa amunicja, wozy opancerzone.

Ogłoszenie tak dużego pakietu było pośrednio wymuszone przez Kongres, który nie przedłużył prezydentowi wygasającego z końcem miesiąca uprawnień do przekazywania Ukrainie sprzętu z zasobów USA w ramach mechanizmu Presidential Drawdown Authority (PDA). Biden polecił Pentagonowi, by przeznaczył wszystkie przeznaczone wcześniej przez Kongres środki na wsparcie Ukrainy - w tym 5,5 mld dol. w ramach PDA - do końca swojej kadencji, tj. do 20 stycznia.

REKLAMA

Czytaj także:

***

AudycjaŚwiat 24
ProwadzącyMarcin Pośpiech
Gość: Wojciech Konończuk (Ośrodek Studiów Wschodnich) 
Data emisji: 29.09.24
Godzina emisji: 13.06

PR24/ka

REKLAMA


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej