Żerują na krzywdzie powodzian. Policja walczy z szabrownikami i fałszywymi zbiórkami pieniędzy

Służby walczą z szabrownictwem występującym na obszarach dotkniętych powodzią. MSWiA poinformowało o zatrzymaniu 19 osób. Wciąż problemem są także fałszywe zbiórki pieniędzy dla powodzian.

2024-09-29, 12:00

Żerują na krzywdzie powodzian. Policja walczy z szabrownikami i fałszywymi zbiórkami pieniędzy
Policjanci przypominają, że nadal monitorują obszary dotknięte powodzią i zwalczają wszelkie oznaki działalności przestępczej związanej z klęską żywiołową. Foto: x.com/PolicjaMazowsze

Do soboty służby odnotowały w sumie 23 przypadki szabrownictwa na terenach objętych powodzią. Jak informuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, zatrzymano 19 osób.

Ponad 20 przypadków szabrownictwa

Wśród 23 zdarzeń odnotowano 4 wykroczenia i 19 przestępstw. Spośród 19 zatrzymanych, cztery osoby popełniły wykroczenia, 15 osób popełniło przestępstwa. W sumie, do wczoraj, ujawniono też 201 fałszywych zbiórek internetowych dla powodzian i 44 fałszywe konta społecznościowe.

Posłuchaj

Raport z działań związanych z powodzią oraz omówienie zmian w przyszłorocznym budżecie. To najważniejsze zagadnienia, jakie ministrowie rządu Donalda Tuska omówili na sobotnim, zwołanym w trybie nadzwyczajnym, posiedzeniu. O szczegółach - Agnieszka Drążkiewicz (IAR) 0:55
+
Dodaj do playlisty

Policja przypomina, że na bieżąco monitoruje sytuację w regionach powodziowych. Funkcjonariusze pionu kryminalnego patrolują tereny, gdzie woda już opadła, sprawdzają zabezpieczenie mienia pozostawionego w trakcie ewakuacji. Policja apeluje, by informować o każdym podejrzanym zachowaniu osób najbliższą jednostkę policji, służby z nią współpracujące, lub dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

Przestępstwo szczególnie podłe

Czyn szabrownictwa, czyli kradzieży mienia pozostawionego bez nadzoru i opieki na skutek działań zbrojnych lub klęski żywiołowej, nie jest obecnie oddzielnie określony w Kodeksie karnym.

REKLAMA

Posłuchaj

Rządowy projekt specustawy powodziowej gotowy do drugiego czytania. Komisja nadzwyczajna do spraw działań przeciwpowodziowych i usuwania skutków powodzi zakończyła prace nad tą propozycją. Komisja rekomenduje Sejmowi przyjęcie rządowego projektu specustawy. O szczegółach - Małgorzata Naukowicz (IAR) 0:52
+
Dodaj do playlisty

Szabrownictwo jako oddzielne przestępstwo zdefiniowane było wkrótce po wojnie w Dekrecie z 1946 roku o przestępstwach szczególnie niebezpiecznych w okresie odbudowy państwa. Wówczas nawet do 15 lat więzienia groziło temu, kto "przywłaszcza lub zabiera w celu przywłaszczenia cudze mienie ruchome pozbawione należytej ochrony w związku z wojną lub na skutek innego nadzwyczajnego zdarzenia".

Czytaj również:

IAR/PAP/jmo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej