Ekstraklasa. Jagiellonia wygrywa w Gliwicach. Mistrz pnie się w górę tabeli

Jagiellonia Białystok na wyjeździe pokonała 1:0 Piast Gliwice w ostatnim niedzielnym mczu piłkarskiej ekstraklasy. Ekipa ze stolicy Podlasia wyprzedziła Raków Częstochowa i wróciła na drugą pozycję w tabeli.

2024-09-29, 19:22

Mecz Piast Gliwice- Jagiellonia Białystok. Foto: PAP/Jarek Praszkiewicz

Na początku meczu obie drużyny raczej nie forsowały tempa. Gra przeważnie toczyła się w środku pola, a pod obiema bramkami nie działo się zbyt wiele. W 11. minucie gorąco zrobiło się przed bramką Jagiellonii. Dieguez fatalnie zagrał w swoim polu karnym pod nogi Chrapka, a ten ruszył z Piaseckim na bramkarza. Pomocnik podał jednak fatalnie, prosto w obrońcę, a dobitka Felixa po rykoszecie wyszła poza boisko.

Impas w 32. minucie przełamali gracze Jagiellonii przy wydatnej pomocy zawodników Piasta. Futbolówka odbiła się od Drapińskiego, przejął ją Villar i wpadł w pole karne. Hiszpan podał do Hansena, który tylko dołożył nogę i otworzył wynik meczu.

Ekipa z Gliwic nie miała zbyt wielu argumentów i nie potrafiła zagrozić bramce Jagiellonii. "Duma Podlasia" oddała jedyny celny strzał w pierwszej połowie, co wystarczyło, by zejść na przerwę z prowadzeniem.

Po przerwie Piast był coraz groźniejszy, a mistrzowie Polski cofnęli się do głębokiej defensywy. Podopieczni trenera Siemieńca przetrwali jednak napór gliwiczan i odzyskali kontrolę nad meczem.

Spotkanie w Gliwicach było typowym meczem "dla koneserów". Dopiero w 74. minucie wydarzyło się coś ciekawego. Szansę na drugą bramkę dla Jagiellonii zmarnował jednak Villar, którego zatrzymał Plach.

Piast odpowiedział strzałem z dystansu, ale na posterunku był Abramowicz. Był to jedyny obroniony przez niego strzał, co najlepiej świadczy o słabości ofensywy Piasta.

Trzy punkty pojechały więc do Białegostoku. "Jaga" ma na koncie 21 "oczek", co daje jej pozycję wicelidera. Piast zgromadził 15 pkt i jest ósmy.

Piast Gliwice - Jagiellonia Białystok 0:1 (0:1)

Bramki: 0:1 Kristoffer Hansen (32).

Żółta kartka - Piast Gliwice: Igor Drapiński, Jorge Felix. Jagiellonia Białystok: Taras Romanczuk.

Sędzia: Wojciech Myć (Lublin). Widzów: 5 128.

Piast Gliwice: Frantisek Plach - Arkadiusz Pyrka, Tomas Huk, Jakub Czerwiński, Igor Drapiński - Damian Kądzior (67. Maciej Rosołek), Patryk Dziczek (86. Szczepan Mucha), Michał Chrapek (67. Miłosz Szczepański), Grzegorz Tomasiewicz, Jorge Felix - Fabian Piasecki (77. Andreas Katsantonis).

Jagiellonia Białystok: Sławomir Abramowicz - Peter Kovacik, Mateusz Skrzypczak, Adrian Dieguez, Joao Moutinho - Miki Villar (74. Dusan Stojinovic), Taras Romanczuk, Jesus Imaz (68. Tomas Silva), Marcin Listkowski (68. Jarosław Kubicki), Kristoffer Hansen (74. Darko Churlinov) - Alan Rybak (79. Afimico Pululu).