Szczątki na dawnym poligonie. Sensacyjne odkrycie

Szczątki dziewięciu osób zostały odnalezione na dawnym poligonie Brus w Łodzi. Odkrycia dokonali pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej. Badacze mają nadzieję na odnalezienie szczątków kpt. Stanisława Sojczyńskiego "Warszyca". 

2024-09-30, 17:41

Szczątki na dawnym poligonie. Sensacyjne odkrycie
Na dawnym poligonie Brus w Łodzi odnaleziono szczątki dziewięciu osób. Foto: X/Poszukiwania IPN

Wspomniany poligon jest miejscem, gdzie grzebano ofiary niemieckiego i komunistycznego terroru. W czasie wojny Niemcy wykonywali tam egzekucje na Polakach. Po wojnie w tym samym miejscu potajemnie grzebano zamordowanych żołnierzy podziemia antykomunistycznego. 

W 1947 roku zamordowano tam żołnierza AK i twórcę Konspiracyjnego Wojska Polskiego Stanisława Sojczyńskiego "Warszyca". 

"To w tym miejscu, na podstawie wyroku Wojskowego Sądu Rejonowego w Łodzi, miał zostać rozstrzelany 19 lutego 1947 r. Stanisław Sojczyński »Warszyc«, legendarny dowódca, żołnierz AK, twórca Konspiracyjnego Wojska Polskiego i jego pięciu podkomendnych" - poinformował Instytut Pamięci Narodowej.

Szeroko zakrojona akcja

16 września rozpoczął się piąty etap prac poszukiwawczych na dawnym poligonie. Badaczom z IPN pomagają pracownicy Instytutu Archeologii UŁ oraz saperzy z I Batalionu Kawalerii Powietrznej w Leźnicy Wielkiej. Cały teren jest również objęty nadzorem prokuratora. 

REKLAMA

- Odnaleźliśmy kilka jam grobowych, w których natrafiliśmy na szczątki należące do dziewięciu osób. Znajdowały się przy nich liczne przedmioty osobiste - obuwie, pozostałości ubrań, grzebień, szczoteczka do zębów, protezy zębowe, okulary, dewocjonalia oraz guziki. Jest m.in. guzik od wojskowego płaszcza, co pozwala sądzić, że wśród odnalezionych szczątków jest żołnierz - przekazał rzecznik IPN dr Rafał Leśkiewicz.

Przełom

Jak poinformował Leśkiewicz, odkrycie szczątków ludzkich na Brusie to przełom, który potwierdza, że chowano tam żołnierzy. Na razie jednak jest zbyt wcześnie, aby podać informację, z jakiego dokładnie okresu pochodzą szczątki.

Żołnierzy grzebano czasem przebranych w mundury niemieckie. Byli też chowani w nieoznaczonych mogiłach w cywilnych ubraniach, w których przebywali w komunistycznych aresztach. Czeka nas teraz seria badań antropologicznych, analiza znalezionych artefaktów, ocena całości materiału i przede wszystkim ustalenie czasu i przyczyny zgonu tych osób, a później ich identyfikacja na podstawie badań DNA. To dopiero początek prac - zaznaczył rzecznik IPN.

Czytaj także:

PAP/egz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej

Najnowsze