Sprawa Romanowskiego. Jest wniosek o umorzenie postępowania
Obrońca posła Marcina Romanowskiego złożył wniosek o umorzenie prowadzonego przeciwko niemu postępowania karnego. Mecenas Bartosz Lewandowski oświadczył, że dotyczy on wszystkich 11 czynów zarzucanych byłemu wiceministrowi sprawiedliwości.
2024-09-30, 18:05
Lewandowski wskazał w piśmie, że zgodnie z orzeczeniem Sądu Okręgowego w Warszawie, na dzień ogłaszania postanowienia o przedstawieniu zarzutów Marcinowi Romanowskiemu, istniała negatywna przesłanka prowadzonego postępowania - nie było wymaganego prawem zezwolenia pochodzącego od odpowiedniego organu.
"Do chwili otrzymania zezwolenia władzy, od którego ustawa uzależnia ściganie, prokuratura mogła jedynie dokonać czynności niecierpiących zwłoki w celu zabezpieczenia śladów i dowodów, a także czynności zmierzających do wyjaśnienia, czy zezwolenie będzie wydane" - tłumaczył prawnik.
W jego opinii, w tej sprawie prokuratura naruszyła immunitet posła, przez wydanie i ogłoszenie postanowienia o przedstawieniu zarzutów, w efekcie czego śledztwo przeszło w fazę postępowania "przeciwko" danej osobie. "Oznacza to, że postępowanie karne nie może się dalej toczyć, a prokuratura jest zobowiązana do umorzenia postępowania" - zaznaczył Bartosz Lewandowski.
Argumentacja
Ponadto - zdaniem adwokata - złożenie wniosku "następczego" o uchylenie immunitetu do Zgromadzenia Parlamentarnego Radu Europy jest bez znaczenia dla przyszłości prowadzonego postępowania, bowiem prokuratura - lekceważąc immunitet zgromadzenia - dokonała już czynności przedstawienia zarzutów, a zatem w konsekwencji z własnej woli dokonała czynności, których nie można powtórzyć.
REKLAMA
Mecenas dodał, że dodatkowym argumentem jest fakt wydania przez Sejm uchwał w przedmiocie wyrażenia zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej, a także zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie Marcina Romanowskiego na podstawie wniosku podpisanego przez Prokuratora Krajowego Dariusza Korneluka, który - jego zdaniem - nie był do tego uprawniony w świetle uchwały Sądu Najwyższego w tej sprawie.
"Uchwały Sejmu są zatem nieważne i nie wywołują skutku prawnego w postaci zdjęcia ochrony immunitetowej mojemu klientowi" - napisał prawnik.
Głosowanie w środę
Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy ma w środę podjąć decyzję w sprawie uchylenia immunitetu Marcina Romanowskiego. Poinformowała o tym w rozmowie z Polskim Radiem wiceprzewodnicząca Zgromadzenia Agnieszka Pomaska z Platformy Obywatelskiej. Dodała, że podczas sesji w Strasburgu odbędzie się krótka debata bez pytań i po godzinie głosowanie.
REKLAMA
Posłuchaj
Wniosek o uchylenie immunitetu Marcina Romanowskiego skierował w niedzielę minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar do przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Sprawa ma związek ze śledztwem dotyczącym nieprawidłowości w nadzorowanym przez Romanowskiego Funduszu Sprawiedliwości. Prokuratura postawiła 11 zarzutów politykowi Suwerennej Polski.
- Tusk o Romanowskim: i tak stanie przed sądem
- Sprawa Romanowskiego. Prof. Skąpska: przywrócenie rządów prawa nie takie proste, jak sądzono
[POLSKIE RADIO 24] Posłanka Polski 2050: Romanowski nie może spać spokojnie
Informacyjna Agencja Radiowa/mr
REKLAMA
REKLAMA