Ta bakteria atakuje jelita. Może ją mieć "znaczna liczba pacjentów"

Odkryto bakterię, która powoduje choroby jelitowe i osłabia układ odpornościowy. Jak twierdzą badacze, może ona odpowiadać za dolegliwości wielu pacjentów. 

2024-10-03, 12:18

Ta bakteria atakuje jelita. Może ją mieć  "znaczna liczba pacjentów"
Naukowcy odkryli bakterie, która może przyczyniać się do chorób zakaźnych i zapalnych jelit. Foto: Chokniti-Studio/shutterstock

Badania opublikowano na łamach czasopisma "Science". Według autorów odkryta bakteria Tomasiella immunophila może być odpowiedzialna za rozwój chorób zapalnych i zakaźnych jelit.

Zespół badaczy z Cleveland Clinic ma nadzieję, że odkrycie przyczyni się opracowania nowych metod leczeniaTu warto wymienić chociażby chorobę Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Obie choroby mają wspólny mianownik - obniżony poziom immunoglobuliny A (SIgA), chroniącej powierzchnie błon śluzowych.

Kluczowe przeciwciało

SIgA w jelitach wiąże się z drobnoustrojami i uniemożliwia im uszkadzanie tkanek. Niektóre bakterie jelitowe mogą jednak obniżać jej poziom w organizmie. W tym kontekście nowo odkryta bakteria T.immunophila ma kluczowe znaczenie.

- Identyfikując tę konkretną bakterię nie tylko poszerzyliśmy naszą wiedzę na temat chorób jelit, ale także otworzyliśmy drogę do nowych metod leczenia. Zidentyfikowanie winnego, który łamie ochronną barierę immunologiczną jelit, jest znaczącym krokiem w kierunku opracowania bardzo potrzebnych terapii takich schorzeń, jak zapalna choroba jelit, choroba Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego - stwierdził jeden z autorów badania dr Thaddeus Stappenbeck.

REKLAMA

Jak podkreślają badacze, obecność T.immunophila może być problemem wielu ludzi. 

"Wiemy, że istnieje znaczna liczba pacjentów, u których występuje defekt związany z SIgA, narażonych na infekcję i stany zapalne jelit. Przypuszczamy, że winowajcą jest mikrob jelitowy, który może obniżać poziom tej immunoglobuliny. Dzięki naszej pracy możliwe stanie się wyznaczenie nowych celów terapeutycznych dla różnych chorób zapalnych i zakaźnych u ludzi" - napisano w podsumowaniu. 

Czytaj także:

PAP/egz

REKLAMA


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej