Młodzi ludzie nie chcą studiować. "Nie są przekonani"

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez BIG InfoMonitor, jeszcze sześć lat temu 95 procent polskich maturzystów chciało rozpocząć studia. W 2024 roku obserwujemy znaczną przemianę w tym zakresie. Tylko 56 proc. maturzystów chciałoby dziś studiować. 

2024-10-03, 13:28

Młodzi ludzie nie chcą studiować. "Nie są przekonani"
Polscy studenci/Zdjęcie poglądowe. Foto: Tomasz Bidermann/Shutterstock

Sposób nich 30 proc. wybrałoby studia stacjonarne, a 26 proc. zajęcia w trybie zaocznym.

Podobna tendencja widoczna jest też w statystykach GUS. Pomiędzy latami akademickimi 2015/16 a 2019/2020 liczba studentów zmniejszyła się o prawie 200 tysięcy. Jak zauważają dziennikarze działu "Biznes" portalu tvn24.pl, odnotowany został też spadek liczby absolwentów uczelni.

"Dobry rzemieślnik może zarobić więcej"

Jedną z niekwestionowanych przyczyn takiego stanu rzeczy są przede wszystkim rosnące koszty życia, w tym głównie wynajmu mieszkań. Ale nie tylko. Jak stwierdził w rozmowie z TVN24 dr hab. Waldemar Rogowski, maturzyści mogą też rezygnować ze studiów z innego powodu. Otóż co piąty Polak, który zdobył wyższe wykształcenie, pracuje na stanowisku poniżej swoich kwalifikacji.

Czytaj także:

- Młodzi nie są już tak bardzo przekonani do studiowania jak ich rodzice. Coraz częściej widać, że dobry rzemieślnik już na początku kariery może zarobić więcej niż absolwent szkoły wyższej, nawet ten pracujący w zawodzie - powiedział ekspert.

REKLAMA

Studenci nie mają pieniędzy na studiowanie

Do decyzji o podjęciu studiów zniechęcają maturzystów również koszty życia codziennego. Kwestię tę zbadali sami studenci wydziału socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. W 2023 roku światło dzienne ujrzał raport pt. "Ile kosztują cię studia? Sytuacja finansowa a życie studenckie studentek i studentów UW".

Czytaj także:

Badanie wykazało, że blisko 1/4 studentów odmawia sobie spotkań towarzyskich z powodów finansowych. 29 proc. badanych robi to z powodu braku czasu, gdyż pracuje. Część respondentów zadeklarowała, że rozważa porzucenie studiów z powodów finansowych. 27 proc. pracujących studentów rozważa taką opcję, a wśród niepracujących - jest to 1/5.

Akademik za złotówkę. Czy obietnice rządu się spełnią?

Przypomnijmy, w związku z wysokimi kosztami wynajmu, pewne rozwiązania jakiś czas temu obiecywali przedstawiciele rządu. Chodzi m.in. o budowę nowych akademików i program "Akademik za złotówkę".

REKLAMA

Pod koniec lipca 2024 roku na otwartym posiedzeniu klubu Polska 2050 zapowiadał je wiceminister nauki Andrzej Szeptycki. - Program "Akademik za złotówkę" może wejść w życie od 2025 roku, a jego koszt dla budżetu to ok. 700-800 mln zł rocznie - mówił.

Czy obietnice te zostaną zrealizowane? - To jest kwestia refundacji kosztów uczelniom i kwestia naliczenia subwencji. Wszystko jest realne, tylko wszystko kosztuje. Więc trzeba to na spokojnie wyliczyć - mówił w Jedynce Polskiego Radia minister nauki i szkolnictwa wyższego, Dariusz Wieczorek.

Źródła: tvn24.pl.biznes/polskieradio24.p

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej