Lekarze z Zabrza przeszczepili serce niemowlęciu. "Przeogromne szczęście"

Lekarze z Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu przeszczepili serce siedmiotygodniowej Gabrysi. Stała się ona najmłodszym w Polsce pacjentem z przeszczepionym sercem.

2024-10-03, 15:07

Lekarze z Zabrza przeszczepili serce niemowlęciu.  "Przeogromne szczęście"
Lekarze z Zabrza przeszczepili serce siedmiotygodniowej Gabrysi. Foto: Shutterstock/PeopleImages.com - Yuri A & facebook.com/Śląskie Centrum Chorób Serca

Transplantolog i kardiochirurg dr Szymon Pawlak poinformował na konferencji prasowej, że dotychczas nie przeszczepiono serca dziecku poniżej trzeciego miesiąca życia.

Lekarz wyjaśnił, że serce człowieka składa się z dwóch komór i dwóch przedsionków, do tego zawiera cztery zastawki. Tymczasem serce Gabrysi miało jedną komorę, jeden przedsionek i dwie zastawki, które "były nieprawidłowe". Co więcej, wymieniał dalej dr Pawlak, u pacjentki zdiagnozowano też odwrócenie trzewi. - Wszystkie narządy jamy brzusznej były odwrócone względem prawidłowej budowy ciała - dodał dr Pawlak.

Operacja trwała sześć godzin

Konieczny był przeszczep. Dr Szymon Pawlak wyjaśnił, że "układ anatomiczny żył głównych pozwalał na to, by przy niewielkiej korekcji anatomicznej wszyć prawidłowo zbudowane serce dziecka".

REKLAMA

Operacja trwała około sześciu godzin. Ze względu na wiek i anatomię Gabrysi była ona bardzo trudna.

Mama Gabrysi: przeogromne szczęście

- Emocje cały czas są. Szczęście jest przeogromne i nie da się go opisać - opowiadała Sylwia Ślęzak, mama Gabrysi. Relacjonowała, że po zakwalifikowaniu córki na przeszczep, oczekiwanie na dawcę trwało trzy tygodnie.

Dr Pawlak wyznał, że znalezienie dawcy dla tak małego pacjenta jest bardzo trudne. W ciągu 30 lat w Śląskim Centrum Chorób Dziecka odbyło się zaledwie sześć transplantacji serca u dziecka poniżej roku życia.

To nie koniec zmagań o zdrowe serce

Pani Sylwia powiedziała, że Gabrysia przez cale życie będzie musiała przyjmować leki zapobiegające odrzuceniu serca. Pacjentka w najbliższych latach będzie pod regularną kontrolą lekarzy. Gdy dorośnie, zostanie poddana biopsji, w celu sprawdzenia, czy narząd nie jest odrzucany.

REKLAMA

Czytaj także:

Z czasem zostanie wykonana także koronarografia, w celu wykluczenia choroby naczyń wieńcowych.

łl/PAP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej